Kira Borcunu Ödemeyen Kiracının Tahliyesi Hakkında Detaylar
Kira Borcunu Ödemeyen Kiracının Tahliyesi | Dinamik Yaşam

Elbette ki mal sahipleri açısından kiraya verilen konut ya da işyerinin kirasını tam ve zamanında alabilmesi önemlidir. Kimi durumlarda kiracıların kirayı zamanında ödemediği ya da eksik ödediği gibi olumsuzluklar ortaya çıkabilir. Böylece durumlarda devreye kira borcunu ödemeyen kiracının tahliyesi konusu girer! Bu kapsamda kira alacağının ve kiracının tahliyesi hususunda atılması gereken birtakım yasal adımlar da mevcuttur.

Günümüz koşullarında kirasını ödemeyen kiracıların tahliye edilebilmesine dair hukuksal yöntemler bulunmaktadır. Mevzuata uygun bir şekilde yasal süreci takip ettiğinizde kiracının tahliye edilmesi de mümkün olacaktır. Ancak genel olarak kiracının tahliyesi işleminin uzun bir süreç olarak karşımıza çıktığı da bilinmektedir. Bu kapsamda kira borcunu ödemeyen kiracının tahliyesi konusunda aşağıdaki adımları atmak mümkün olur:

  • Tahliye davası açmak
  • Temerrütten dolayı tahliye davası açmak
  • Tahliye talepli olarak icra takibi başlatmak

Görüldüğü üzere kiracının tahliye edilmesi için yasal yöntemler bulunmaktadır.

Kiracıya Tahliye Davası Açmak

Mülk sahibi TBK 352/2 uyarınca kirasını ödemeyen kiracının tahliyesi için iki haklı ihtar çektikten sonra tahliye davası açabilir. Elbette ki kiracıya tahliye davası açarken kiracının son bir yıl içerisinde kirasını geç ödemiş olması ya da hiç ödeme yapmamış olması gerekmektedir. Şayet bu iki durum mevcutsa mülkün yer aldığı adreste bulunan sulh hukuk mahkemesi aracılığıyla dava açmak da mümkün olur. Kiracıya tahliye davası açmak kimi zaman uzun bir süreç olarak karşımıza çıktığı için bu alanda mutlaka profesyonel olan bir destek almak da şarttır. İlgili Link: İcra Takibi Aşamaları

Tahliye davasının açılış süreci öncesinde iki haklı ihtar çekilmelidir. Bu ihtarların ardındaki geçen 1 aylık süreç içerisinde mülk sahibine tahliye davası açma hakkı tanınır. Burada ihtarların mutlaka noter kanalıyla çekilmesi de şarttır. Çünkü ihtarların ispat şartlarının yerine getirilebilmesi için mutlaka noter kanalıyla but ihtarların çekilmesi gerekmektedir. Burada hem tahliye hem de kira alacaklarına dair icra takibinin başlatılmasının yolu da açılmaktadır.

Temerrütten Dolayı Tahliye Davası Açmak

Mülk sahibi TBK 315 yasası uyarınca temerrütten dolayı tahkiye davası açmak konusunda talepte bulunabilir. Şayet kiracı kiralama işlemi sonrasında kirasını ödemezse, kiraya veren mülk sahibi kiracısına yazılı bir şekilde sözleşmeyi feshedeceğini belirtmelidir. Bu durumda kiracıya verilmesi gerekli olan süre ise en az 10 günle sabit tutulmaktadır. Şayet mülk işyeri vs ise bu süre 30 gün kadardır. Şayet bu süre sonunda kiracı mülkü tahliye etmeyecek olursa mülk sahibinin temerrütten kaynaklı dava açmak hakkı da bulunmaktadır. Yine bu tür davalarda da danışmanlık hizmeti almak beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir.

Tahliye Talepli İcra Takibi Başlatmak

Mülk sahibinin kira borcunu ödemeyen kiracının tahliyesi konusunda takip edebileceği üçüncü yol tahliye talepli olarak icra takibi başlatmak da bulunmaktadır. Tahliye talepli icra takibi başlatmak isteyen mülk sahibi bu takibi; İcra ve İflas Kanunun içeriğinde yer alan 269. Madde uyarınca açabilir. Burada kira borcunu ödemeyen kiracının tahliye edilebilmesi için en hızlı yöntem olarak karşımıza tahliye talepli olarak icra takibi başlatmak seçeneği çıkmaktadır. Bu yöntemde de mutlaka profesyonel bir destek almak, sürecin çok daha sağlıklı ilerlemesini mümkün hale getirecektir. İlgili Link: Tazminat Avukatı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz