Kişniş ve Bilinmeyen Faydaları Nelerdir
Kişniş ve Bilinmeyen Faydaları | Dinamik Yaşam

Kinzi ismiyle de tanınan kişniş; bilimsel olarak ‘’Coriandrum Satiyum L’’ olarak isimlendirilmektedir. Çin Maydanozu adıyla da tanımlanan kişniş; nemli ortamlarda yetişen özel bir bitkidir. Kişnişin tohumlarının kurutulmasıyla elde edilen kişniş tozu, hem ilaç hem de baharat olarak da kullanılmaktadır. Bununla birlikte kişniş bilinmeyen faydaları çok olan özel bir bitki olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kişniş Türk mutfağında çorbalara, yemeklere, salatalara kullanılan ve çayı demlenen bir bitkidir. Akdeniz bölgesinde güneşi seven yerlerde sıklıkla yetiştirilir. Kişniş vücudumuzdaki birçok sistemi dengelediğini herkes bilmektedir. Ancak kişniş ve bilinmeyen faydaları yazımızda kişnişin daha önce hiç duymadığınız faydalarını görünce çok şaşıracaksınız. İşte bu da varmış diyeceğiniz kişnişin 10 faydası;

1.Görmeyi Güçlendirir

Kişniş ister taze haliyle istenirse de tohum haliyle tüketilebilir. Kişniş tohumunu ezip yoğurtla beraber tüketmek daha iyi görmeyi sağlar. Kişniş tohumu 1 fincan kaynar suya yarım çay kaşığı atılır ve demlendikten sonra ılık ılık içilir. Bu şekilde haftada 2 kez tüketmek görme yetisinde iyileşme sağlayacaktır.

2.Ağız İçi Yaralarını Tedavi Eder 

Kişnişin en öne çıkan faydaları arasında ağız yarasını tedavi etme özelliği bulunur. Kişniş çayını haftada 1 kez tüketenler ağız yaralarından kurtulduklarını ve kötü kokunun da en aza indiğini söylemişlerdir.

3.Kalp ve Damar Hastalıklarına Şifadır

Kişniş tüketenlerin tüketmeyenlere oranla daha az kalp ve damar hastalıklarına yakalandığı görülmüştür. Çünkü kişnişin içeriğindeki maddeler kalp kasını güçlendirir ve kalbe kan pompalamayı sağlar.

4.Stres ve Kaygı İle Baş Eder

Kişniş çayı stres, kaygı, endişe, üzüntü ve uyku bozuklukları gibi sinir sistemiyle bağlantılı olan birçok olumsuzluğun şifasıdır. Uykudan önce içilen 1 bardak kişniş çayı yorgunluğun giderilmesine ve rahat uykuya dalmaya yardımcı olur.

5.Kemikleri Güçlendirir

Kişniş bilinenin aksine güçlü bir kalsiyum kaynağıdır. Kemikleri onarır, güçlendirir ve daha sağlıklı olmasını sağlar. Kahvaltılarda, çorbalarda tüketeceğiniz 1 çay kaşığı kişniş baharatı günlük kalsiyum ihtiyacının bir kısmını sağlar.

6.Cilde Parlaklık Verir ve Gençleştirir

Kişniş yağının lekeleri tedavi ettiğini hiç duymuş muydunuz? 2 damla kişniş yağını yüzünüzdeki lekelerin üzerine pamuk yardımıyla ovarak yedirin. 15 dakika bekletin ve cildinize uygun bir temizleyici ile temizleyin. Lekelerin açıldığını hatta sivilcelerin sönmeye başladığını göreceksiniz.

7.Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir

Yemeklerinize katacağınız 1 tutam kişniş baharatı vücuttaki bağışıklık hücrelerinin canlanmasını sağlayacaktır.

8.Kan Şekerini Aynı Seviyede Tutar

Gün içinde hissedilen kan şekeri değişikliği kişniş sayesinde yok olur. Kişniş özellikle şeker hastalarının tüketmesi gereken bir bitkidir.

9.Kolestrolü Dengeler

Haftada 2 sefer tüketilen kişniş çayı kolesterol seviyelerinin normal düzeyde olmasına yardımcı olur.

10.Sindirim Problemlerini Çözer 

Kişnişin Zararları Nelerdir
Kişnişin Zararları | Dinamik Yaşam

Mide ve bağırsak rahatsızlıkları herkesin korkulu rüyasıdır. Ancak kişniş tohumu gastrit, reflü, midede yanma ve hazımsızlık problemleri ile savaşır.

İlgili Link: Keten Tohumu Nedir? Ne İşe Yarar?

Kişniş Tohumu Günde Ne Kadar Tüketilmelidir?

Kişniş tohumu çay gibi demlenip günde 1 bardak tüketilebilir ya da ezilip yoğurda karıştırılıp yenirse hastalıklara şifa olur. Diğer bitkiler de olduğu günü ölçülü tüketmek ve aşırıya kaçmamak lazımdır. Yoksa mide bulantısı ve baş dönmesi yapabilir.

Kişniş Kilo Verdirir Mi?

Kişniş ve bilinmeyen faydaları yazımıza kilo verdirme özelliğini de ekleyebiliriz. Kişnişin iştah kapatıcı özelliği vardır. Bu yüzden gün içerisinde kişniş tohumu tüketmek açlığı bastırır ve daha az kalori almayı sağlar. Lif yönünden zengin olan bu bitkiyi çorbalarda ve yemeklerde kullanabilirsiniz. Özellikle çorbaya verdiği aroma sayesinde birdenbire tokluk hissedeceksiniz.

Kişniş Cinsel Gücü Arttırıyor Mu?

Kişniş tohumunun belki de cinsel gücü arttığını birçok kişi bilmiyordur. Kişniş özellikle erkeklerdeki cinsel sorunların tedavisine yardımcı olur. Haftada 3 kez günde 1 sefer olmak kaydıyla kişniş tohumu tüketirseniz zamanla cinsel sağlığa etkilerinin olduğunu göreceksiniz.

İlgili Link: Çay Ağacı Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Kişniş Tüketmenin Zararları Var Mıdır? 

Kişniş ve bilinmeyen yararları listesinde birçok önemli bilgiden bahsettik. Ancak kişnişin zararları konusundan bahsetmek da fayda var. Aslına bakıldığında kişnişin vücuda herhangi bir yan etkisi ya da zararı pek bulunmuyor. Sadece hamile ve emziren kadınların tüketmemesi gerekiyor. Bunun haricinde bazı kişilerde cilt alerjisine yol açtığı söyleniyor. Son olarak çok nadir görülse de özellikle güneşli havalarda güneş yanığı riskine yol açabiliyor yüzden kişniş bitkisini ölçülü olarak tüketmek gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz