Koltuk Altında Kararma Neden Olur |Koltuk Altı Kararması Nedenleri
Koltuk Altında Kararma Neden Olur |Koltuk Altı Kararması Nedenleri

Kadınları en çok rahatsız eden durum, koltuk altlarında oluşan kararmalardır. Bu kararmalar giyim tercihinde ortaya kötü sonuçlar çıkmasına sebep olduğundan, kadınların fiziksel aktiviteleri konusunda daha dikkatli davranmak zorunda kalabilmektedir. Koltuk altı bölgesindeki kararmaların farklı sebepleri olabildiği gibi, hormonel ve genetik sebepler de bu bölgeyi karartıcı etkiye sahiptir.

 

Kıl Köklerinin Aşırı Sert Oluşu

 

Koltuk altı bölgesinde siyahımsı bir görüntü oluşmasında, koltuk altı tüylerinin sertliği önemli bir rol oynar. Tüylerin siyah olması ve epilasyon süresinin geçmiş olması koltuk altı bölgesinin hava almamasına sebep olabilmektedir. Kötü toksinlerin dışarı atılmaması, koltuk altında kararmaya sebep olmaktadır.

Koltuk Altı Temizliğinde Jilet Kullanılması

 

Koltuk altındaki tüylerin, temizlik ve sağlık bakımından kesilmesi şarttır. Sağlıklı bir vücutta koltuk altındaki tüyler 20 gün içinde tekrar ortaya çıkmaktadır. Ancak bu tüyleri temizleme sırasında yapılan yanlışlar, bu bölgenin kahverengi ve hatta siyahımsı bir yapıya girmesine sebep olur. Özellikle bu bölgenin jilet kullanılarak temizlenmesi kapkara bir görünüm oluşmasına sebep olacaktır.

Koltuk Altına Aşırı Sıcak Ağda Sürülmesi

 

Koltuk altlarında siyah bir görünüm oluşmasında, epilasyon yapılırken aşırı sıcak ağda kullanılması etkilidir. Sıcak olan ağda sürülme ve bekleme sırasında cildin yanmasına sebep olacağından siyahlık oluşması da son derece normaldir. Aynı zamanda ağdanın içeriği ve kimyasal bileşenlerin aşırı yoğun olması koltuk altlarında koyu bir rengin oluşmasına etki edecektir.

Terleme

 

Kadın erkek fark etmeksizin herkesin kabusu olan terleme sorunu, koltuk altlarında koku oluşmasının yanı sıra siyahlığa da sebep oluyor. Aynı zamanda yoğun bir ter atımı sırasında kullanılan deodorant, terli olan tüyleri cilde yapıştırarak koyu bir renk görünümü oluşturuyor. Terleme sonucu oluşan kıl ve kıl kökü sararması, cildinde kahverengileşmesine sebep oluyor.

Kullanılan İlaç Ve Kozmetik Ürünler

 

Bir hastalığa bağlı olarak kullanılan ilaçlar ve özellikle obeziteye bağlı olan ilaçlar kol altlarında koyulaşmaya sebep oluyor. Özellikle kadınlar bu durumdan dolayı büyük sıkıntı yaşıyor olsa da ilaç kullanımındaki mecburiyet, koltuk altı kararmasının görmezden gelinmesine sebep oluyor. Ayrıca krem, fondöten ve jel kullanımları da koltuk altlarının siyah olmasına sebep oluyor.

Koltuk Altı Kararmasını Gideren Yöntemler

 

Koltuk altı tüylerinin temizlenmesi sonrasında uygulanacak ufak yöntemler, bu bölgedeki siyahımsı görüntüyü yok edebiliyor. Bebek pişik kremleri ve pudrası bu anlamda güzel bir kullanım sağlıyor. Son dönemde kaliteli markaların piyasaya sürdüğü cilt beyazlatıcı tonikler ve solüsyonlar bembeyaz bir koltuk altı görünümü sağlıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz