Koronavirüs De Maskenin Önemi
Koronavirüs De Maske Sizi Ne Kadar Korur | Dinamik Yaşam

Son zamanların gündeminde en fazla olan koronavirüs, kimileri tarafından önemsemese de çok kişinin canını yaktı. Bulaşıcı olmasının yanı sıra belirtilerinin de 15 gün kadar gizli kalması aslında kendisinden korkmak için yeterli bir sebepken, alınmayan önlemler sebebiyle daha da hızlı bir şekilde yayılıyor. Bu sebeple dikkate almak ve önlem alarak en azından kendinizi ve sevdiklerinizi Koronavirüsten korumak mümkün. Alınan tedbirlere uymak elbette bu pandemi sürecini daha sıkıntısız geçirmeye sebep olacaktır.

Yaşlılar İçin Özel Önlem Alınmalı

Koronavirüsten en çok etkilenen kişiler yaşlılar ve sağlık sorunu olanlardır. Bu kişiler için virüs sadece zararlı değil birde ölümcül tehlike taşıyor. Bu sebeple yaşlıların önlem alarak kendilerini korumasının yanında birde etrafında yaşlı olan vatandaşların kendileri önlem alarak en azından yaşlıları muhafaza etmeliler. Durum böyle olmadığında herhangi bir yaşlıya virüs bulaştırarak onu sıkıntıya sokmak hem vicdan  azabına sebep olurken, hem de vebal altına kalmaya sebep olur. Bu yüzden hem vicdanları korumak hem de yaşlıların sağlık ve hastalığını korumak için özel olarak önlem almalı ve dikkat etmelidir.

Alınacak En Etkili Önlem

Koronavirüs bulaşması ve yayılması için alınacak en etkili yöntemlerin başında sosyal mesafe gelir. Sosyal mesafeye dikkat eden kişiler, fark etmediği halde virüse yakalanmış olsalar da, onu bulaştırma ihtimalleri çok azdır. İster yakınlarına isterse de tanımadığı kişilere karşı sosyal mesafede olan kişi kendisinde bulunan virüse ihtimal vermediklerinde hem kendilerini hem de karşısındaki insanı korumuş olurlar. Böylece virüs yayılmadığı gibi tamamen giderilmesi de daha kısa sürede olacaktır. İlgili Link: Stresi Azaltmanın 6 Kolay Yolu!

Önlemler Arasında Maskenin Önemi

Maske takmak da koronavirusten korunmak için alınan etkili önlemlerden birisidir. Sosyal mesafeyi ihlal eden kişilere denk gelindiği vakitte ağız ve burunu kapatan maske en azından kendinizi korumanıza yardımcı olacaktır. Virüsün ağız ve burun yoluyla yani solunum yollarıyla bulaştığı gayet iyi bilinmektedir. Bu sebeple bu yıllar kapandığında elbette ki virüsün bulaşmaması için bir sebep oluşmuş olur. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta, maskenin eve girmeden çıkarılmaması ve eve girdiğinde ya çöpe atılması ya da yıkanması gerektiğidir. Böyle olduğunda virüs barınacak yer bulamaz ve önlem tam anlamıyla alınmış olur.

Hijyene Dikkat

Tüm bunların yanı sıra alınması gereken diğer mühim önlem ise hijyenin bulunmasıdır. Dışarı çıkıldığında herkesin tuttuğu bölgelere dokunmamak, toplu yerlerde temizlik ve hijyen kurallarına dikkat etmek diğer önlemlerde bulunduğunda oldukça etkili olacaktır. Aynı zamanda tekrar eve gelindiğinde sabunla beraber 20 sn el yıkamak eve el yıkanmadan önce ağız ve burun bölgesine sürülmemesi tedbiri son seviyesine kadar yaşamak demektir. Tüm bu önlemlerden sonra virüsün bulaşması çok az bir ihtimaldir. Eğer önlemler alındıktan sonra da virüs bulaşmışsa önlemlerin ise yaramadığı düşünülmemeli ve kadere inanmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz