Madde Madde Kaktüs Bakımı Hakkında
Madde Madde Kaktüs Bakımı

Çiçekler; bulundukları ortamı renkleriyle güzelleştiren ve farklı bir atmosfer oluşmasını sağlayan varlıklardır. Birbirinden güzel ve hoş kokulara sahip çiçeklerin arasında en özeli ise kaktüslerdir. Çünkü kaktüsler; estetik görünümleri ve özellikleri ile diğer çiçeklerden ayrılıyor. Sadakatin, gücün ve iradenin sembolü olan kaktüs;  pek çok kişi tarafından büyük beğeni topluyor. Bu da insanların madde madde kaktüs bakımı nasıl yapılacağı konusunu araştırmaya yöneltiyor.

Kaktüs Dayanıklı Duruşu Olan Bir Çiçektir!

Kaktüs; her ne kadar görünüm olarak çiçeklerdeki naifliği göstermese de dayanıklı duruşu ile her zaman ilgi görüyor. Sevgiliye verilen en anlamlı hediye olan katüs; duruşu ile ilişki için verilen mücadeleyi anlatmaktadır. Karşıdaki insana verilen değeri vurgulayan bu egzotik çiçek, birbirine sıkı sıkıya bağlı olan insanların bir sembolüdür. Kaktüs bakımı konusunda püf noktaları biliyor olmak; kaktüslerin uzun ömürlü bir şekilde yaşamasını da mümkün kılar! İşte kaktüs bakımı konusundaki püf noktalar!

Kaktüs Bakmanın Püf Noktaları 

Kaktüs, zahmetsiz ve kolay bakılabilen bir bitkidir. Bu da hemen hemen her yerde süs bitkisi olarak değerlendirilmesine olanak sağlıyor.  Kaktüs bakmanın püf noktaları bilindiği taktirde, uzun süre yaşayabiliyor.  Bu da  her mekana estetik bir güzellik katan bu özel bitkilerin, diğer çiçeklerden farklı olarak daha çok ilgi görmesine neden olmaktadır. Bu nedenle madde madde kaktüs bakımı nasıl olur bilinmesi gerekir.

Öncelikle kaktüs’ün İlk alındığında toprağının değiştirilmesi şarttır. Gerekli görüldüğü taktirde bitki toprağı,  gübre ile desteklenmelidir. Ayrıca,  toprak koymadan önce alt kısma çakıl taşlarının yerleştirilmesi gerekir. Böylece fazla suyun köklerine gitmesi engel olunuyor. Çünkü kaktüs bir çöl bitkisidir, suyu sevmez. Kışın haftada bir kere, yazın ise haftada iki kez sulanması gerekir. Fazla su, zamanından önce bitkinin ölmesine neden olmaktadır.

Kaktüs Bakmanın Püf Noktaları Hakkında
Kaktüs Bakmanın Püf Noktaları

Ayrıca sulamadan önce toprağın kuru olmasına ve tabakta suyun kalmamasına dikkat edilmesi gerekir. Fazla su kaktüs’ün çürümesine neden olur. Saksı altlığında kalan eski su ise bakteri oluşmasına ve bitkinin ölmesine sebeptir. Bunun dışında kaktüs’ün konumlandırılacağı yerin sıcaklığı da çok önemlidir. Aşırı sıcak ortamı sevmeyen bitki, rüzgarlı ortamda da yaşayamaz.

Kaktüslerin Çeşitlerine Göre Bakım Yapın!

Bitkilerin hayatımıza kattığı güzellikler tartışılmaz bir gerçektir. Ancak ev ortamında bitkilerin yaşayabilmesi için gerekli nem ve ısıyı sağlamak çok zor olabiliyor. Pek çok insan bu nedenle evlerinde bitki yetiştiremediklerini ya da bitkilerin uzun süre canlı kalamadığından şikayetçidirler.

Oysa ki kaktüs yetiştirmek çok daha kolaydır. Ancak bunun için öncelikle madde madde kaktüs bakımı yapılması gerekir. Kaktüs; bulunduğu ortamın ısısı ve nemi ile canlı kalabilmektedir. Ayrıca birbirinden özel kaktüs çeşitleri, insanların bu özel bitkiye olan ilgisini artırıyor.

Dikenli ve dikensiz türleri olan kaktüsler arasında en fazla bilinen kaynanadili’dir. Sarı renkli çiçekleri ile dikkat çeken çiçek, ev ortamlarına şıklık kazandırıyor. Büyülü masal dünyasını andıran bir diğe kaktüs türü ise cereus’dur. Zor büyüyen bitkinin boyu zamanla iki metreyi bulabiliyor. İlgili Link: En Popüler Salon Bitkileri

Yeşil ya da mor çiçekleriyle dikkat çeken afrika süt ağacı ise yıllarca yaşayabilme özelliğine sahiptir. Varile benzeyen echinokaktüs, bol ışığın olduğu her yerde büyüme özelliğine sahiptir. Beyaz ve sarı çeçekleri olan yıldız kaktüs ile ateşe dayanıklı altın top kaktüs ise diğer kaktüs çeşitidir. Ayrıca kaktüs familyasından olan skulent de, farklı renk ve büyüklüklere sahip ve saksıda yetiştirilebilen bir bitkidir.

Kaktüs Saksısı Nasıl Olmalı?

Her bitkide olduğu gibi kaktüs de alındığı an, saksı ve toprağını değiştirmek gerekir. Peki kaktüs saksısı nasıl olmalı? Bu egzotik görünümlü bitkinin saksısı, ilk saksıdan biraz daha büyük tercih edilmelidir. Ayrıca saksının alt kısmının delikli olması gerekir. Böylece su verildiği andan itibaren fazlası alt kısma akacak, bu da bitkinin aşırı nemlenip çürümesine engel olacaktır. Özellikle kaktüsün özelliğine uygun bir şekilde saksı tercih etmek, bu tür çiçeklerin çok daha güzel görünmesini mümkün kılar!

Madde Madde Kaktüs Bakımı
Madde Madde Kaktüs Saksısı Nasıl Olmalı

Ayrıca kaktüs’ün büyüme hızı göz önüne alınarak en az iki yılda bir değiştirilmesi gerekiyor. Bir saksıda birden fazla kaktüs bulunabilir. Ancak herhangi birinde bir çürüme ya da böceklenme görüldüğü anda, diğerlerinden ayırmak gerekir. Bu durumlarda ilaçlama yapılması şarttır. Ayrıca saksıda kullanılan toprak da yılda bir kez bitki coşturan gübrelerle daha verimli hale getirilmelidir. İlgili Link: Yasemin Çiçeği Nedir

Kaktüs Çiçek Açma Zamanlarına Dikkat!

Görünüşleri ve insan sağlığına faydalı olmasının yanında, farklı güzellikler arayanlar için kaktüs, mükemmel bir süs bitkisidir. Bilinenin aksine kaktüs,  çiçek açan bir bitkidir. Yetiştiricilerin kaktüs çiçek açma zamanları nedir sorusuna yanıt ise tamamen bakımı ile alakalıdır olacaktır. Çünkü bu nadide bitkinin çiçek açma durumu, doğru uygulama yapılmadığı taktirde gerçekleşmeyebiliyor.

Kaktüs’ün bir kaç türü dışında diğerlerinin tamamı çiçek açıyor. Bunun için doğru ışık ve ısı alması gerekiyor. Ayrıca su sevmeyen bir bitki olduğu için yeteri kadar sulanması halinde, yılda en az bir kez çiçek açabiliyor.

Çiçekler açtıktan bir ya da bir buçuk ay sonra dökülmesi ise normal olarak değerlendirilmelidir. Kısacası; madde madde kaktüs bakımı ile birbirinden güzel renklerde çiçekleri olan farklı çeşitlerdeki kaktüslere sahip olmak ve evlerde çok özel köşeler oluşturmak mümkündür. Böylece kaktüs çiçeğinizin yaşam alanınıza renk katmasını da mümkün kılarsınız!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz