Ana Sayfa AKTÜEL Majezik Gargara

Majezik Gargara

0
Majezik Gargara
Majezik Gargara | Majezik Gargara Nasıl kullanılır

Majezik Gargari’ nin etken maddesi fkurbiprofendir. Bu etken maddeye alerjisi olanlar mutlaka bu durumu doktoruna belirtmelidirler. Majezik gargara enfeksiyon durumlarının giderilmesine ve enfeksiyonun oluşturduğu ağrının giderilmesinde kullanılan gargara formunda bir solüsyondur.

Majezik Gargara Ne İçin Kullanılır?

Majezik Gargara iltihap önleyici bir solüsyondur. Boğaz ağrısı, bademcik ağrısı yada iltihaplanması, soluk borusu iltihabı, farenjit, ağız içi yaralar ve iltihaplar, dil iltihabı, diş ve diş eti hastalıklarından sonra bu solüsyon kullanılır. Ağrı dindirme ve iltihap yok etme niteliklerine sahiptir. Ayrıca ağız hijyenin sağlanmasında ağız bakımında da kullanılan majezik gargara diş operasyonlarından sonra olası gelişebilecek herhangi bir iltihap durumunu engellemek için de kullanılır.

Kanser hastalarının gördüğü kemoterapi, radyoterapi gibi durumlardan sonra ağızda oluşabilecek yaralarda ve enfeksiyonlarda kullanılır. Hem de orta şiddetli ağrıların dinmesinde etken olan bu solüsyon ağız ve boğazda oluşan yara ve enfeksiyonlarda da kullanılabilir.

Majezik Gargara Nedir ?

Dişeti iltihapları, ağız iltihapları, yutakta oluşan problem ve ağrıların giderilmesinde antiinflamatuar olarak semptomatik tedavide kullanılır. Mazejik  200 ml amber renkli bir şişe içerisinde satılır. Ambalajı içerisinde gelen polipropilen kapak ile beraber 15 ml ölçek bulunur. Majezik kullanmadan önce böbrek, kalp yada karaciğer yetmezliği sorunlarınız olmadığından emin olun. Ayrıca içeriğinde bulunan Sorbitol, Sakkarin sodyum, Gliserin, Polioksil maddelerinden birine alerjiniz varsa durumu muhakkak doktorunuza bildirin.

Majezik Gargara Nasıl kullanılır?

Majezik gargara reçeteli bir ilaçtır. Doktorunuzun reçete size belirttiği gibi kullanmanız önerilir. Yarım bardak suya solüsyonun kapağında bulunan ölçü ile 10 ml solüsyondan ekleyin ve gargara yaparak ağzınızda çalkalayın. Bu işlemi günde 2-3 kere tekrarlayabiliriz. Majezik gargara solüsyonu yutulmamalı ve tükürülmelidir. Gargara yaptıktan hemen sonra su içilmemelidir. Su içmek ilacın ağzınızın içinse tedavi etkisini azaltır. Solüsyonu vaktinde yapmayı unuttuysanız aynı anda iki doz almayın.

İlgili Link: Ketoprofen Nedir

Gargarayı kullanmak aklınıza geldiği an gargarayı reçete edildiği şekilde sadece bir kere tekrarlayın. Yemekten sonra dişler fırçalandıktan sonra kullanılmalıdır. Gargarayı yaptıktan sonra en az yarım saat bir şey yiyip içmemeye özen gösterin. Majezik solüsyon ağızda en az 20 -30 saniye boyunca çalkalanmalıdır. Erken iyileşme görülse dahi doktorunuza danışmadan ilacın kullanımını bırakmayın. Genzinize kaçırmamaya özen gösterin. Kaçması durumunda bol su ile temizleyin.

Majezik Gargara Yan Etkileri Nelerdir? 

Geçmişte yaşanmış ya da halen var olan bir karaciğer rahatsızlığınız var ise ya da böbrek sorunuz varsa bunu mutlaka doktorunuza belirtin. Mide bağırsak ülseri geçirdiyseniz ve iltihap önleyici ilaçlar kullandığında nezle, astım atağı gibi durumlarla karşılaştıysanız bu ilacı kullanmayın. 12 yaşından küçük çocukların kullanımı sakıncalıdır.

İlgili Link: Folbiol

Hamile ve emziren kadınlar doktora danışmadan kullanmamalıdır. En yaygın görülen yan etkileri, bulantı ve öğürmedir. Solüsyonu kullandıktan sonra Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişme gibi durumlar ciddi yan etkiler olup acilen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.

Majezik Kullanmadan Önce Bilmeniz Gerekenler 

  • Majezik kullanım şekli nedeniyle yediğimiz yiyecek ve içeceklerle etkileşime girmez
  • Hamilelerin yada hamile kalmayı planlayanların kullanım öncesi muhakkak hekimlerinden onay olması gerekir.
  • Tedavi esnasında hamile olduğunuzu farkederseniz durumu vakit geçmeden doktorunuzla paylaşın.
  • Alerjik reaksiyonu olan kişilerin majezik kullanımında dikkatli olması gerekir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version