Maydanoz Suyu
Maydanoz Suyu ve Bilinmeyen Faydaları

Maydanozun suyu, yeşil kısımları gibi birçok faydaya sahiptir. Maydanoz suyu adet krampları için doğal bir ağrı kesicidir ve idrar yolu enfeksiyonlarında etkilidir. Antioksidan özelliğinden dolayı kilo vermeye yardımcı olan maydanoz, çay olarak da içilir. Bununla birlikte, aşırı maydanoz tüketimi zararlı olabilir. Maydanoz suyu nasıl yapılır? Maydanoz suyu ne işe yarar?

Sağlık Deposu Maydanoz 

Maydanoz, öncelikle Akdeniz iklimlerinde yetişen yeşil yapraklı ve vitamin deposu bir bitkidir. Türk mutfağında yaygın olarak kullanılan maydanoz, salatalarda ve yemeklerde sıklıkla kullanılmaktadır. Kilo vermek istiyorsanız maydanoz suyu içebilirsiniz. Maydanoz, mutfaklarımıza girmeden önce yaklaşık 2000 yıl boyunca tıbbi amaçlar için yetiştirildi ve kullanıldı. Köklü bir geçmişe sahip olan ve artık mutfağımızın vazgeçilmez sebzelerinden biri olan maydanozun bilinmeyen pek çok faydası var.

Maydanoz, yemeklerde kullandığımız çok faydalı bir baharattır. Salatalara ve yemeklere tat vermesinin yanı sıra sağlığa da birçok faydası vardır. Maydanoz, A, K, E ve C gibi besinler, niasin, riboflavin, B12, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, bakır, çinko, manganez, pantotenik asit, limonen, miristisin, alfa-tugen ve öjenol içerir. İçerdiği vitaminler ve antioksidanlar sayesinde sistit, safra taşı, böbrek taşı ve idrar yolu enfeksiyonlarına yardımcı olur. Mirisetin içerdiği için vücudun insüline karşı direncini azaltır.

Maydanoz Suyu
Maydanoz Suyu Nasıl Hazırlanır

Maydanoz Suyunun Faydaları 

Maydanoz suyu vücudu zararlı maddelerden arındırıcı özelliklere sahip mucizevi bir doğal besindir. Maydanoz suyu kilo vermek isteyenler için bir içecek olarak tanımlanabilir. Maydanoz suyunun en önemli faydası, düzenli ve sürekli tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırmasıdır. Maydanoz suyunun bu faydası uzmanlar tarafından da anlatılmıştır.

Maydanoz suyu; Kanser, sindirim sistemi rahatsızlıkları, boşaltım sistemi rahatsızlıkları gibi birçok alanda ve ağız kokusunun tedavisinde doğal bir iltihap önleyici olarak kullanılmaktadır. Maydanoz suyu idrar söktürücü olmasının yanı sıra şişkinlik, kabızlık ve gaz gibi sindirim sorunlarını tedavi etmek için de kullanılır. Maydanoz, yemeklerde kullandığımız çok faydalı bir baharattır. Salatalara ve yemeklere tat vermesinin yanı sıra sağlığa da birçok faydası vardır.

İlgili Link: 10 Adımda Dengeli Beslenme Nedir?

Maydanoz, A, K, E ve C gibi besinler, niasin, riboflavin, B12, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, bakır, çinko, manganez, pantotenik asit, limonen, miristisin, alfa-tugen ve öjenol içerir. Yağ, protein, karbonhidrat ve enerji içeren yaprakları için çok faydalıdır. İçerdiği vitaminler ve antioksidanlar sayesinde sistit, safra taşı, böbrek taşı ve idrar yolu enfeksiyonlarına yardımcı olur. Ayrıca idrar söktürücü özelliğinden dolayı vücuttaki şişkinlikleri gidermeye yardımcı olur. Ayrıca kilo vermeyi teşvik ettiği için diyet listelerinde sıklıkla kullanılır. Şeker hastalığında kan şekerinin dengelenmesinde önemli rol oynar. Mirisetin içerdiği için vücudun insüline karşı direncini azaltır.

Sağlık Deposu
Sağlık Deposu Maydanoz

Maydanoz Suyu Sağlıklı Kilo Vermeye Yardımcı 

Maydanoz suyu, özellikle kilo vermek isteyenler için, sağlık ve hızlı etkileri açısından harika bir detoks olarak bilinir. Maydanoz suyunun en faydalı özellikleri metabolizmayı hızlandırması ve insanları etkili bir şekilde zayıflatmasıdır.  Maydanozun en dikkat çeken özelliği etkili bir yağ yakıcı olmasıdır. Bu nedenle ya maydanozun kendisi ya da maydanoz suyu kilo vermek isteyen birçok kişinin menüsünde yer almaktadır. Ayrıca kilo verme özelliklerinden biri olan dekonjestan işlevi vardır. Ayrıca aç karnına mide asidini dengeler.

Maydanoz Gençlik İçin Birebir 

Ayrıca maydanozun cilt için ciddi sağlık yararları vardır. Düzenli maydanoz tüketimi cildin korunmasına ve daha parlak olmasına yardımcı olur. A ve C vitaminlerinin zengin içeriği nedeniyle maydanoz göz sağlığı için çok faydalıdır. Göz içindeki sıvıyı dengeleyerek katarakt gibi hastalıkların gelişmesini engeller.

Ayrıca maydanoz, kötü kolesterolü düşürerek ve arterlerin tıkanmasını önleyerek onu dengeler. Maydanoz suyunun düzenli tüketimi de safra kesesi ve böbreklerin temizlenmesinde rol oynar ve insan sağlığına ciddi katkılar sağlar. Maydanozun en faydalı olduğu organlardan biri de akciğerlerdir. Vücutta biriken toksinlerin toplanmasına ve atılmasına yardımcı olur. Ayrıca içerdiği güçlü maddeler sayesinde hücre yenileme özelliğine sahiptir.

Maydanoz Suyu Nasıl Hazırlanır? 

Her sebze ve meyve gibi maydanozlarda öncelikle bol su ile iyice yıkanmalıdır. Ardından sapları kopartılmadan bütün halinde birlikte pişirileceği kaba konur. 2 su bardağı su dökün ve bir tencerede kısık ateşte 3-4 dakika kaynatın. Bu aşamada bitkiyi dağılacak kıvama gelmeden ocaktan almak önemlidir. Bundan sonra, cezveyi bir kapakla kapatın ve yaklaşık 10 dakika soğuyana kadar bekleyin ve için. Dilerseniz maydanoz suyunun daha lezzetli olması için yarım limonun suyunu ekleyebilirsiniz.

Maydanoz Suyu Gerçekten Zayıflatır Mı? 

Maydanoz suyu sadece kilo vermeye yardımcı olmakla kalmaz, içerdiği vitaminler sayesinde bağışıklık sistemini uyarıcı etkiye sahiptir. Ayrıca maydanoz suyu demir eksikliği ve kansızlık için faydalıdır ve nefesi temizler. Maydanoz suyu düzenli kullanımla kilo vermenize yardımcı olan bir ürün olarak bilinir. Toksin azaltıcı özelliği sayesinde kilo vermeye yardımcı olur ve sağlıklı bir yaşam tarzı için idealdir. Bu nedenle maydanoz, toksin azaltıcı ve antioksidan özelliğinden dolayı kilo vermeyi destekleyen bir besindir.

Ayrıca etkili bir terleme ve idrar söktürücü bileşene sahip olan maydanoz bu sayede kilo vermeye yardımcı olur. Bu noktada hem maydanozun kendisinin tüketilmesi hem de isteğe bağlı olarak maydanoz suyunun tüketilmesi, zayıflamaya elverişli koşulların oluşmasında etkili olacaktır.

Maydanoz Suyu
Maydanoz Suyu Zayıflatır mı

Maydanoz Suyu Kimler İçin Zararlıdır? 

Maydanoz suyunun faydalarının yanı sıra fazla tüketilmesi durumunda zararlı etkileri de vardır. Bu insanlar şeker hastalarını ve hamile kadınları içerir. Hamile kadınlar maydanoz suyu içmemelidir. Bu, çocuğun sağlığını doğrudan etkilediği için son derece zararlıdır. Şeker hastaları doktor izni olmadan maydanoz suyu tüketmemelidir.

İlgili Link: Isırgan Otu Ve Faydaları Nelerdir?

Kan pıhtılaşma bozuklukları da maydanozun uygun olmadığı bir sağlık sorunudur. Kanama bozukluğu olan kişiler maydanoz suyu tükettiğinde kanın pıhtılaşması yavaşlar. Bu rahatsızlıklara sahip kişiler maydanoz suyunu tüketmeden önce doktorlarından gerekli izin ve bilgilerle maydanoz suyu tüketmelidir.

Günde Kaç Bardak Maydanoz Suyu İçilmelidir? 

Günde bir veya iki bardak içilmelidir. Ancak limonlu maydanoz suyunun 15 günden fazla kullanılmaması çok önemlidir. Aksi takdirde maydanoz suyunun faydaları yerine zararlarını görebilirsiniz. 15 günlük kullanımdan sonra 10 gün süreyle ara verilmeli ve ardından tüketilmeye devam edilmelidir.

Menstrüasyon Sırasında Maydanoz Suyu İçmek Yararlı Mı?

Kan akışını hızlandırma özelliğinden dolayı adet kanamalarının zamanında yapılmasında oldukça yararlıdır. Adetinizden yaklaşık 3-4 gün önce maydanozu kaynatın ve suyunu süzün. Maydanoz suyu 30 dakika soğumaya bırakın. Her gün bu maydanoz suyundan birkaç bardak içerek regl dönemi sıkıntılarınızdan hızla kurtulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz