Metpamid

0
Metpamid Kullanımı
Metpamid

Kemoterapi, radyoterapi ve bazı hastalıklara bağlı olarak kişinin vücudunda meydana gelen akut ya da migren gibi rahatsızlıkların beraberinde getirdiği bulantı ve kusmaların tedavisinde Metpamid kullanılır. Atimetrik bir ilaç olan Metpamid, aynı şekilde ameliyat sonrasında tedbir amaçlı da hastaya verilebilir. Uzun süre kullanımı önerilemeyen ilacın etkin maddesi metoklopramid Hcl’dir. Uzmanlar tarafından ameliyat sonrasında kullanımı ortalama 3 ay olarak belirlenmiştir.

Metpamid, kullanılan diğer ilaçlar da görüldüğü gibi bazı yan etkilerini de beraberinde getirebilir. Bu yan etkileri arasında sıklıkla kas sparzmları, sürekli uyku hali, istemsiz hareketler, halsizlik ve yorgunluk durumlarına rastlanır. Kronik rahatsızlığı olan kişiler veya devamlı farklı bir ilaç kullanan kişiler, mutlaka doktor gözetimi ve onayı altında tüketmelidir. Aksi takdirde bilinçsiz Metpamid kullanımı ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olacaktır.  İlgili Link: Kabızlık İlacı Bekunis

Metpamid Tablet

Metpamid, uzun yıllar sağlık sektründe bulunan ve sıklıkla da tercih edilen ilaç grupları arasında yer alır. Kısa süre içerisinde etkisini gösteren ilaç, yetişkinlerde tablet olarak verilir. Tablet içerisinde 20 tane bulunan ilaç, oldukça küçük boyutlara sahiptir. Bu sebep ile ilacın su ile tüketimi oldukça kolaydır. Ameliyat gibi durumlar sonrasında doktorun uygun gördüğü zaman dilimlerinde kullanılan ilaç, diğer durumlarda yaşanan mide rahatsızlıkları öncesinde veya sonrasında kullanılabilir.

Metpamid Şurup

İnsanlarda mide bulantısını ve kusmayı engelleyen, üst sindirim sisteminde bulunan kasların kasılmalarında artış göstermesini sağlayarak midenin bağırsaklara boşalmasında etkili olan Metpamid, her yaş grubunun kullanımına uygun olarak üretilir. Bu anlamda genellikle çocukların tedavisinde Metpamid şurup tercih edilir.

Tüketimi kolay olan ilacın, şurup halinde iken hafif acımsı bir tada sahip olsa da çocuklar tarafından kolayca tüketilebilir. Metpamid şurup, çocuklarda mide boşalmalarından dolayı ortaya çıkan bulantı, kusma, mide yanması, yemeklerden sonra hissedilen doygunluk ve iştahsızlığın kısa süreli tedavisinde kullanılır. Kullanılan kişilerde Metpamid etkisi kısa süre içerisinde görülebilir. Ayrıca çocuğun, Metpamid içerisinde bulunan maddeye alerji durumu var ise kesinlikle kullanımı önerilmez. İlgili Link: Gaviscon

Metpamid Ne İşe Yarar

Metpamid Nedir? Ne İşe Yarar?

Metpamid yetişkin insanlarda genellikle ameliyat sonrası anesteziden kaynaklanan bulantı veya kusma gibi durumların engellenmesi için kullanılır. Bunun yanı sıra özellikle çocuklarda mide rahatsızlığında veya besin tüketiminden kaynaklı ortaya çıkan kusma ya da bulantıların tedavisinde kullanılır. Metpamid kullanımı sonrasında kısa süre içerisinde etkilerini göstermeye başlar. Genel anlamda mide bulantısı için kullanılan ilaç, mide yanması şikayetlerinde de oldukça etkilidir.

Metpamid Nasıl Kullanılır?

Metpamid, ilacın etkin maddesi oldukça güçlü olduğundan mutlaka doktor özetimi altında kullanılmalıdır. İlaç yemek öğünlerinden ortalama 30 dakika önce aç karnına tüketilmelidir. Ayrıca ilaç tüketiminde iki doz arasında en az 6 saat olmasına dikkat edilmelidir. İlaç etkisini kısa sürede göstereceği gibi farklı bir sebebe bağlı olarak etkisini göstermeyedebilir. Böyle durumlarda doktor bilgisi olmadan kesinlikle doz artışı yapılmamalıdır. İlaç herhangi bir öğünde alınması unutulursa mutlaka bir sonraki doz saati beklenmelidir. Kaçırılan öğün dengelenmek için çift doz kullanımı yapılmamalıdır. Metpamid ilaç içeriğinde laktoz monohidrat vardır. Kişinin laktoz intoleransı var ise ilacı kullanmadan önce doktora bildirilmelidir. İlaç, kaslara doğrudan etki ettiği için 3 aydan fazla kullanımı doğru olmaz.

Metpamid Kullananlar Nelere Dikkat Etmeli?

Metpamid içerisinde bulunan etkileşimlerden dolayı bazı ilaç grupları ile aynı anda kullanılması sakıncalıdır. Bu anlamda sakinleştirici, mide kramp ve spazm ilaçları, morfin ve şiddetli ağrıları tedavisinde kullanılan ilaçlar, siklosporin, fenotiyazin ve lityum, kalp yetmezliği ilacı, bazı antidepresanlar ve bazı kas gevşetici ilaçlar kullanımı uygun değildir.

Bu ilaçların herhangi birisi kullanılıyorsa Metpamid öncesi mutlaka doktor bilgilendirilmelidir. Reçeteli veya reçetesiz, Metpamid ilacından kısa süre öncesinde herhangi bir ilaç kullanılmışsa da doktora söylenmelidir. Ayrıca Metpamid içerisinde uyuşukluk, uyku hali gibi sedatif etkilerin görülmesini sağlayan madde bulunduğundan, Metpamid kullanımı öncesi veya sonrası alkol tüketimi yapılmamalıdır.

Kimler Metpamid Kullanmamalı?

Metpamid kullanımı her yaş grubuna uygun olsa da bazı istisnai durumlarda sakıncalıdır. Bu anlamda ilaç içerisinde bulunan metokloraplamide ya da bu yardımcı maddelere alerjik reaksiyon gösteren kişiler kesinlikle tüketmemelidir. Ayrıca mide veya bağırsakta kanama, tıkanma ya da yırtılma yaşayanlar, böbrek üstü bezi arlığı veya şüphesi, daha önce ilaç kullanımı sonrasında kas spazmı yaşayanlar, epilepsi hastaları, parkinson, kan değerlerinde anormallik veya NADH sitokrom b5 eksikliği olanlar ve son 3- 4 gün içerisinde mide, bağırsak ameliyatı geçirenler kullanmamalıdır. Metpamid tablet içeriği, 1 yaşın altındaki çocuklarda ve 30 kg’dan zayıf çocuklarda kullanılmamalıdır. Bu grupların tedavisinde oral çözelti çeşidi tercih edilir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version