Microsoft, Yıpranmış Fotoğrafları Eskisinden daha iyi hale getirebilir mi
Microsoft, Yıpranmış Fotoğrafları Eskisinden Daha İyi Hale Getiren Bir Yapay Zeka Geliştirdi | Dinamik Yaşam

Merkez noktası Amerika Birleşik Devletleri olan teknoloji denince akla gelen Microsoft; zaman içerisinde yıpranmaya uğrayan fotoğraflar için derin bir şekilde öğrenme yolu aracılığıyla daha önceki halinden daha iyi bir hale getirmek için yeni bir Yapay Zeka geliştirdi. Bu yeni yapay zeka AI tabanlı olan bir algoritma oluşturmuştur. Sonuç olarak zaman içerisinde eski fotoğraflar deformeye uğramakta çünkü düşünüldüğünde dünya içerisinde biriktirilen görsellerin veri miktarı çok büyüktür. Görüntüleri yüksek kaliteli DSLR olan fotoğraf makineleriyle veya da daha üst yeteneklere sahip olan akıllı telefon kameralar ile çekilmemektedir.

 

Microsoft’un Oluşturduğu Yapay Zeka Algoritmasının Özellikleri

 

Asia’dan Ziyu Wan ve Bo Zhang’ın yapmış olduğu liderlikle bir ekip, deformeye uğramış olan eskimiş fotoğrafları yeni hale döndüren bir Yapay Zeka algoritması,  Varyasyonel Otomatik Kodlayıcı’yı (Variational Autoencoder – VAE) temel alan bir algoritma olmaktadır. Yıpranmış olan eskimiş fotoğraflarla sentetik bir şekilde eşlenmiş verilerle en baştan yapılandırılmaktadır. Bu yapay zeka algoritması çizik, toz lekeleri, bulanıklık, solukluk gibi kusurları tespit ederek görsel açıdan sahip olduğu kaliteyi daha da yüksek hale getirerek %64.86 oranla daha iyi olmayı başarmıştır. Deforme olan bu fotoğrafların yeniliği için efsane teknolojik özelliklere sahiptir.

 

Bulanık Çıkan Fotoğrafları HD Kalitesine Dönüştüren Yapay Zeka

 

Günümüzü düşünecek olursanız; ne kadar iyi cep telefonu kameralarına ya da normal kameralara sahip olursanız olun yine de bulanık fotoğraf çekebilme olasılığınız vardır. Garantisi olmayan bu durum varken; yapay zeka sayesinde artık bulanık fotoğraflara sahip olmayacaksınız.

Bulanık olan her fotoğraf çözünürlüğü gayet iyi olan fotoğraflar haline gelecektir. Bilim insanları bu yapay zeka sayesinde  64 kata kadar bozulmuş ve bulanık bir hale sahip olan fotoğraflar için yeniden normal bir hale gelinmesine yardımcı olmaktadır. Microsoft teknolojiyi tecrübe etmemek için demo olan bir sürüm çıkartmamaktadır. ABD kökenli şirket bu yapay zekaya karşı olan bu ilgiyi göz önünde bulundurarak daha dikkatli olarak çok yakın bir tarihte adım atacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz