Motorlu Taşıt Vergisi Ödenmesi
Motorlu Taşıt Vergisi Ne Zaman Ödenir | Dinamik Yaşam

Trafik tescil tarihinden itibaren araç sahibi vergi mükellefi olur. Araçtan trafik kayıtlarını silmeden önce MTV kullanılmalıdır. Araç sahipleri, vergi mükellefi oldukları günden itibaren vergi ödemekle yükümlüdür. Tüm araç sahipleri, her Ocak (1 Ocak – 31 Ocak) ve Temmuz (1 Temmuz – 31 Temmuz) olmak üzere iki taksitte ödenen MTV’yi ödemekle yükümlüdür. Ödenecek vergiler aracın üretim yılına ve silindir kapasitesine göre değiştiği için önceden yapacağınız hesaplamalar faydalı olacaktır. Belirlenen vergiyi iki taksitle ödeyebilirsiniz. İkinci taksit, her zamanki gibi aynı yılın Temmuz ayında ödenecektir. Araç el değiştirirse aynı tarih geçerlidir.

 

Taşıt Vergileri Nereye  Ödenir?

 

MTV ödeme işlemleri, Vergi Dairesi web sitesinden çevrimiçi yapılabileceği gibi, sözleşmenin imzalandığı bankaların web siteleri veya şubeleri aracılığıyla da yapılabilir. Ödemeler kredi kartı ile yapılıyorsa bankaların sunduğu taksit seçeneklerini de kullanabilirsiniz. MTV vergi kayıtları olan veya tahsil etmeye yetkili diğer Gelir Müdürlükleri ile iletişime geçilerek vergi ödenebilir. Motorlu taşıt vergisinde, her vergide olduğu gibi gecikmelerin artmaması için verginin zamanında ödenmesinde fayda vardır.

 

Taşıt Vergisini Kimler Ödemek Zorundadır?

 

Karayolu Trafik Kanunu uyarınca trafik şubelerine veya ofislerine kayıtlı ve tescilli motorlu araçlar Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü nezdinde kayıtlı ve tescilli uçaklar ve helikopterler Liman veya şehir siciline kayıtlı ve kayıtlı motorlu gemiler MTV ücretini ödemek zorundadır.

 

Vergiler Neye Göre Hesaplanır?

 

MTV, aracın yaşına ve silindir kapasitesine bağlı olarak her araç türü için (binek otomobil, kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs vb.) Hesaplanır. Hesaplama ayrıca kamyon, kamyonet, otobüs ve minibüs gibi araçların maksimum toplam ağırlığının yanı sıra otobüslerdeki koltuk sayısını da hesaba katar.

 

Kimler Vergiden Muaf Olur?

 

SGK, özel il idareleri, belediyeler ve Kızılay’a kayıtlı araçlar, Karşılıklı anlaşma halinde Türkiye’deki büyükelçilik ve konsolosluklara ait araçlar, Özürlülere ait% 90’ın üzerinde engelli araçlar ve engellilerin kullanımına uygun özel araçlar, Bunlar hurdaya çıkan araçlardır. Bu araçlar vergiden muaf olan araçlardır.

 

Motorlu Taşıt Vergisi Ödemesi Nasıl Yapılır?

 

Taşıt vergilerini bankadan internetten veya varsa banka kredi kartı ile  kolayca yapılabilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz