Obez Kime Denir
Obez Kime Denir, Kimlerde Görülür | Dinamik Yaşam

Obezlik vücut sağlığının dengesini bozan aşırı ve anormal derecede yağ birikmesidir. Obez olup olunmadığı kişinin boy ve kilo değeri üzerinden hesaplanır. Eğer değer 30 üzerindeyse o kişi obez olarak tanımlanır. Eğer anne baba kilolu ise çocuklarda da obezite olma riski %80 civarlarındadır.

Bunun dışında diyabet, tiroit, böbrek üstü bezleri v.b hormonal sebeplerde obezite nedenleri arasında yer alır. Vücudun yağlanmasının önüne geçilmesi için çocukluk çağından itibaren sağlıklı bir beslenme düzeni içerisinde olunması ve mutlaka hayatın içinde hareket ve sporun yer alması gereklidir. Diğer taraftan obezite dünyada yaygınlaşan bir sorun olduğundan tedavi edilebilen bir hastalık olduğu da bilinmelidir

 

Obezite Nedenleri

 

Obezitenin nedenleri arasında düzensiz ve dengesiz beslenme tarzı, fast food yiyecekler, spor yapmamak, sürekli kilo alma yolunda devam etmek, karbonhidrat ve şekerli içeceklere yatkınlık gibi durumlardır.

Obezite tedavisinde diyet, spor ve cerrahi yöntemlerle tedavi uygulanabilir. Bu tedavide yegâne amaç kişinin sağlıklı bir kiloda olması ve bunun korunmasının sağlanmasıdır.

Obezite ile savaşarak yüksek tansiyon, kalp, meme kanseri ya da prostat kanseri gibi hastalıklarla mücadele edilebilir ve her şeyden önce artık sağlıklı bir yaşama adım atılmış olunur. Obezitelik hali bir insanın tüm vücut sistemini olumsuz etkiler. Vücuttaki yağ miktarı arttığı için insülin hormonuna direnç kazandırılması sağlanır bu da şeker hastalığına doğru adım adım gidiş demektir.

 

Obeziteyle Birlikte Yaşanabilecek Hastalıklar Nelerdir?

 

Obezite başta şeker hastalığı ve kalp damar hastalıklarına neden olur. Ve yine son zamanlarda obezitenin kanser türlerini de tetiklediği bilinen bir gerçektir. Safra kesesi hastalıkları, eklem hastalıkları, kısırlık, astım, uyku apnesi, reflü, gut, rahim kanseri, meme kanseri, kolon kanseri bunlardan önde gelenidir.

Günümüzde obezite cerrahisi bu durumlarda uygulanan tedavilerden biridir. Elbette ki bu tedavinin uygulanabilmesi için vücut kitle indeksinin 40 kg üzerinde olması, herhangi bir kanser hastalığı bulunmaması, kalp krizi geçirmemiş olması, ilaç ve alkole bağımlılık hali olmaması gerekir.

Eğer vücut kitle indeksi 30 üzeriyse mutlaka tıbbi tedavi zamanı gelmiş demektir. Obezite ciddi sağlık sorunlarını ortaya çıkarıcı bir sorun olup sebepleri ayrıntılı araştırılmalıdır. Cerrahiden sonra tekrar kilo alınmaması için kontrol altında olunması da ayrıca önem taşıyan bir detaydır. Sağlıklı yaşam için sağlıklı bir kiloda olunması olmazsa olmaz kuraldır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz