Oniks Mermer Çeşitleri
Oniks Mermer | Dinamik Yaşam

Yarı değerli taşlar grubunda yer alan, birçok alanda kullanılan, çoğunlukla silisyum minerallerinden oluşan oniks (onyx) mermer; özellikle soğuk kaynak suları içerisinde bulunan karbonatın çökelmesiyle oluşan kayaçlardandır. Oniks mermer, özel tesislerde işlenerek kullanıma hazır hale getirilir.

Saydam, kristalize ve yoğun bir yapıya sahiptir. Oluşumunu sağlayan sular içerisinde yüksek oranda madeni tuz bulunmaktadır. Saydam ve kristalize yapıya sahip olması diğer mermer türlerinden ayıran en önemli farkıdır ve saydamlığı nedeniyle ışığı geçirme özelliğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde inşaat sektöründe dekorasyon ve mimari amaçlı kullanılmaya da elverişli hale gelerek, sektörde en çok tercih edilen mermer türleri arasında yerini almıştır. Yeşil, beyaz, sarı ve kırmızı renk olmak üzere birçok renk yapısına sahiptir.

 

Oniks Mermer Kullanım Alanları

 

Oniks mermerin, üretim oranı azdır ve saydam oluşu ve ışık geçirgenliği özelliği sayesinde genellikle iç mekân tasarımında kullanılmaktadır. İç mekânlarda, banko alın ve kenar kaplamalarında, ahşap kombinasyonlarda, duvar ve sütun kaplamalarında, cami sütunları yapımında, şöminelerde, otellerin lobi ve fuayelerinde, tezgah ve lavabolarda, resepsiyon ve bar desklerin tasarımında kullanılmaktadır. Muhteşem görünümü ve ilgi çekici olmasıyla oniks mermer iç mekân tasımında kullanıldığı gibi obje olarak da kullanılmaktadır.

Obje olarak kullanıldığı alanlarda dekoratif olarak; heykeller, el yapımı objelerde, özel tasarı takılarda, masa yapımında, sehpa yapımında, şamdan ve mumluklarda, vazo ve biblolarda, kalemlik ve isimlik parçalarında, hayvan figürlerinde, insan figürlerinde, satranç takımlarında, tabak ve çanak gibi objelerde ve daha birçok yerde estetik bir görünüm kazandırmak amacıyla kullanılmaktadır.

 

Oniks Mermer Özellikleri

 

Ülkemizde; Denizli, İzmir, Ankara, Tokat, Nevşehir, Kırşehir, Manisa, Bolu, Sivas, Konya ve Bilecik illerinin muhtelif ilçelerinde oniks mermer rezervleri bulunmaktadır. Bu rezervlerden oniks mermer çıkarılarak, işlenmektedir. Oniks mermer, birçok özelliği sayesinde hem yapıların iç mekân tasarımlarında hem de dekoratif amaçlı objelerin yapımında kullanılmaktadır. Oniks mermerin özellikleri şunlardır:

  • Saydam yapıya sahip olduklarından ışığı geçirirler.
  • Sert yapıya sahiptirler.
  • Dekoratif amaçlı kullanılmaya elverişlidir.
  • Kırmızı, sarı, yeşil ve beyaz renklere sahip olduklarından obje yapımında kullanılmaktadır.
  • Kristalize bir yapısı bulunmaktadır.

 

Birçok özelliği ve özel yapıya sahip olması nedeniyle birçok alanda kullanılan oniks mermerleri, bütçenize uygun fiyatlarda satışını yapmaktayız.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz