Online Terapi Nedir
Online Terapi

Online terapi internet üzerinden sunulan kişinin yaşamış olduğu duygu durumlarını çözüme kavuşturan, danışanın rahatlaması sağlayan bir terapi şeklidir. Yüz yüze terapilerde olduğu gibi danışman uzman kişi olup konusunda bilgi sahibi olmalıdır.

 

Online terapi seçilmesinde birçok etken vardır. Kişinin bulunduğu bölgede ulaşabileceği bir merkezin olmaması, fiziksel engeli olması ve yüz yüze yapılan seanslara katılamıyor olması, zaman sıkıntısı yaşıyor olması gibi etkenler gösterilebilir.

 

Online terapi seansları yüz yüze terapilerle aynı süreye sahip ve 50 dakikadır.  Görüntülü, sesli mesaj ya da telefonla online terapi yapılabilir ve kişinin isteğine bağlı olarak zaman ayarlanabilir. Seanslara başlamadan önce gerekli tüm bilgileri alarak uzmanla zaman konusunda anlaşılan saatte terapi başlar.

 

Online Terapi Avantajları

 

Dünyada nerde olursanız olun aynı dili konuştuğunuz sürece zaman veya mekan fark etmeden hizmet alabilme olanağı sağlar. Fiziksel engeli olan bireyler ya da seanslara yüz yüze katılamayacak olan kişiler için sanal ortamda terapi imkanı sağlamaktadır.

 

Online terapi süresince internet ortamı kullanıldığından dolayı yüz yüze konuşmaktan çekinen kişiler için ideal bir hizmet olarak kullanılır. Gece ya da gündüz fark etmeden zaman dilimini kişi kendisi belirler. Yüz yüze terapiden daha düşük maliyetli olması ise sağlamış olduğu avantajlar arasında yer alır. Evinizde ya da müsait olduğunuz herhangi bir zaman diliminde danışmanınız ile terapi yapma imkanı bulabilirsiniz.

 

Online Terapi Nasıl Yapılır

 

Online terapide öncelikte terapistten randevu almak gereklidir. Randevu alındıktan sonra ilk görüşme öncesi banka yoluyla seans ücreti ödemesi yapılıp dekont danışmana ulaştırılır. Danışman ile görüşmenin olacağı saatte uygun kıyafetler ve internetin iyi çektiği bir ortamda seanslar başlatılır. Gizlilik ilkesini danışmanın bilgilendirmesi ile oluşan seanslarda görüntü ve ses kaydı kesinlikle yasaktır.

 

Danışanla terapist arasında uygunluk oluştuğu zaman danışman en az 6 seans ücretini talep edebilir ve ödenmesini isteyerek seanslara devam eder. Genel olarak ilk 4 seans da danışman kişinin öyküsünü dinler ve ilerleyen seanslarda farkındalık aşamasında geçer. Çözüme adım adım ulaşılması amaçlanır.

 

Online Terapilerde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 

Online terapi yüz yüze terapilerde olduğu gibi asla cinsel yakınlaşma ve duygusal yakınlaşmayı kabul etmeyen terapilerdir. Terapiler nasıl olursa olsun mutlaka uzman terapistler tarafından yapılmalıdır. Kişiler online terapi almadan önce terapistlerin mutlaka diplomalarını görmek için sorular sorması gerekir.

 

Alanında uzman ve terapi alanında tecrübe sahibi olan psikologlar tercih edilmelidir. Daha önceki terapilerde nasıl yaklaşımlarda bulunup nasıl tedavi yöntemleri uyguladığı ve seansların nasıl sürdüğü konusunda uzman tarafından danışan bilgilendirilmelidir.

 

Danışanın alkol ya da madde kullanımı varsa seans yapılmaz ama seans ücreti mutlaka talep edilir. Uzman kişiler tarafından yapılan seanslar olumlu sonuçlar verip, kişiye farklı bir bakış açısı kazandırıp hayatına olumlu devam etmesini sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz