Ordu Gezilecek Yerler | Dinamik Yaşam
Ordu Gezilecek Yerler | Dinamik Yaşam

Karadeniz’in eşsiz yerlerinden biri olan Ordu’yu gezmesek olmaz. Gerek doğası gerek ise beşeri unsurları ile âdeta bir bütünü oluşturuyor. Ordu gibi bir yerde Ordu Gezilecek Yerleri düşünürken kararsız kalmamak elde değil.

Ordu’ Ya Nasıl Gidilir?

Konumuza Ordu’ ya Nasıl Gidilir? İle başlamak istiyorum.  Çünkü muhtemelen anlattıklarımdan sonra gitmek isteyeceksiniz. Yolculuğum için ilk olarak Ordu Giresun Havalimanında iniş gerçekleştirdim. Havalimanı ile Ordu merkezi yaklaşık olarak 18 km olmakta. Bu mesafeye araçlar ile 15 ya da 20 dakika da ulaşmak mümkün.  Ülkemizin her yerinden Orduya  kara yolu ve hava yolu ulaşım imkânı var. İstanbul – Ordu uçuş süresi 1 saat 40 dakika civarında oluyor.

Ordu Ulaşım

Ordu Ulaşım konusu oldukça önemli. Çünkü Ordu’da çok güzel gezilecek yerler var. Ancak bu mekanlar arasındaki mesafede azımsanamayacak kadar fazla. Toplu taşıma pek yaygın değil. Keyifli ve sıkıntısız bir gezi için kişisel araçlar daha ideal bir seçenek oluyor.

Ordu ‘Da Gezilecek Yerler Listesi

Ordu’da hayran kaldığım pek çok yer oldu. Ancak bunları sizlere daha iyi bir şekilde iletebilmek için  Ordu’da Gezilecek Yerler Listesi hazırladım. Öncellikle şehir merkezinden başlamak istiyorum.  Ben ne kadar anlatacak olsam da görmek şart.

  • Ordu Sahili

Karadeniz bölgesinde belki de en çok sevdiğim mekanlardan birisi oluyor. Sadece sahili ya da denizi ile sınırlı değil. Aynı zamanda Ordu insanlarının muhabbeti de o kadar samimi ki en sonunda dayanamadım ben de sohbet etmeye başladım.

  • Fidangör Caddesi

Ordu’da en işlek caddelerden birisi oluyor. Çeşitli mağazalar ve cafeler ile insanlara âdeta zamanı unutturuyor.

 

  • Üç Kız Heykeli

Taşbaşı mahallesinde bulunan üç kız heykeli görmeye değer. Bu heykelin ismi yine yeşillendi fındık dalları türküsünden gelmiş.

 

  • Taşbaşı Kilisesi

1853 senesinde Rus-Ortodoks tarafından  yapılmıştır.  Kilise yapısında ise kesme taş tercih edilmiş. Kilise şu an ise sergileme alanı olarak kullanılıyor. Tarih Sevdalıları tarafından oldukça yakından büyük bir ilgi gören bu kiliseyi görmeden Ordu gezinizi bitirmeyin.

 

  • Boztepe

Karadeniz’in eşsiz manzaralarının bulunduğu noktalardan birisidir.  Kişiler teleferik yoluyla buraya ulaşırken isteyen kişiler ise karayolları ile bu noktaya ulaşım sağlayabiliyor.

Teleferik yoluyla ziyaret etmek ise ücretli olmakta. 6 yaşına kadar tüm çocuklar ücretsiz olarak bu hizmetten yararlanabiliyor ancak 6 yaşından büyük herkes için teleferiğin gidiş ve dönüş fiyatı sadece 10 TL olmakta. Bu kadar ucuz bir rakama Karadeniz’in yemyeşil manzarası karşısında teleferik yolculuğu yapmasam olmazdı. Boztepe için sunulan teleferik hizmeti her gün saat 09.00 ile 23.00 arasında gerçekleşmektedir.

 

 

  • Paşaoğlu Konağı

Ordunun merkezinde bulunan bu konak Paşaoğlu Hüseyin tarafından yaptırılmıştır. Sivil mimariyi en iyi şekilde yansıtan bu eser İstanbul’u bir usta tarafından özenle hazırlanmış olup bu konağın taşları Romanya’dan getirilmiştir. 3 katlı olan bu konak 1982 senesinde Kültür Bakanlığı tarafından devir alınmıştır. Günümüzdeki adı ise Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesi olmaktadır.

 

  • Yason Burnu

En çok sevdiğim noktalardan birisi ise şüphesiz  Yason burnu oluyor. Çaytepe köyünde bulunan bu ortam doğal sit alanıdır. Burada aynı zamanda Rumlar tarafından inşa edilmiş bir adet kilisede bulunmaktadır. Bu kilise 2004 senesinde Ordu Valiliği tarafından düzenlenerek restore edilmiştir. Yason burnunda en sevdiğim aktivite ise güneşin batışını izlemek oldu. Burada pek çok kafe ve restoran da bulunuyor. Aracı ile gelenler için otopark ve çeşitli aktivitelerde bulunuyor. Bu aktiviteler arasında da en çok tercih edileni dalış ve balık avlamak olmakta.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz