Oyun Konsollarına Ek Vergi Geldi | Online Tekno Haber
Oyun Konsollarına Ek Vergi Geldi | Online Tekno Haber

Bilgisayarlardan sonra oyun severlerin en çok kullandığı cihazların başında gelen PlayStation için ek bir vergi mi geldi? Sony’nin tanıttığı ve şu günlere çok konuşulan PlayStation 5’i de kapsayan ek bir verginin geldiği haberi oyun severleri biraz üzdü.

Corona Virüs’ünün dünyayı ve ülkemizi etkisine aldığı ve her birimizin evlerimize kapandığı şu günlerde, oyun konsollarının popülerliği baya bir artıştaydı. Yaşanılan bu yoğun talep üzerine fiyat artışları yaşayan PlayStation, Xbox gibi oyun konsolları bu defa da resmi bir fiyat artışı ile gündemde.

 

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine göre, içerisinde oyun konsollarınında bulunduğu bir çok üründe 3 ay sürecek bir geçici vergi artışı yapıldı.

Bu kararın, yerli üreticileri desteklemek ve istahdamın korunması amacıyla verildiği ve artışın şu an için yüzde 5 ile 50 arasında yapıldığı biliniyor.

 

Vergi artışının uygulanacağı diğer ürünler arasında kauçuk iplikler, tutkallar, plastik plaka/levhalar, demir veya çelikten vidalar, plastik ve metal düğmeler, bazı kaynak telleri, kağıt kesme makinaları, hava perdeleri, transformatörler, redresörler, sesli işaret cihazları, kesintisiz güç kaynakları, hoparlörler, röleler, multimetreler, saatler, kronometreler, aydınlatma cihazları aksam ve parçaları, hidrolik presler, video konsolları, bayram ve karnaval eşyası, sirk eşyası, çıtçıtlar ve bunların aksamları, golf sopaları ve açık hava oyunları da yer alıyor.

Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra yürürlüğe giren bu ek vergi artışının bizim kullanacağımız ürünlere ne kadar yansıyacağını şu an bilmiyoruz. Fakat verilen oranda da görüldüğü üzere en kötü ihtimalle yüzde 5 oranında bir vergi artışıyla karşılaşmamız kaçınılmaz olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz