Para Ağacı Nedir
Para Ağacı | Para Ağacı İsmi Ve Anlamı

Ülkemizde bitki çeşitliliği oldukça fazladır. Bunun dışında diğer ülkelerde ve farklı topraklarda yetişen bitkiler ve çiçekler vardır. Bu çiçeklerin başında değişik ve özel çiçek türlerinde olan para ağacı çiçeği gelir. İsim olarak batıl bir inanç ile anılan para ağacı çiçeği şans getirmesi ile ünlü çiçeklerdendir. Bunun nedeni yetiştiği veya bakımının yapıldığı evlerde şans ve kısmet getirdiğine dair bir inanış vardır.

Para Ağacı Mevsim Ve Özellikleri Nelerdir?

Para ağacı çiçeği genellikle su isteği olarak diğer çiçeklerden farklıdır. Buna istinaden çok fazla su isteyen bir bitki türü olarak bilinmez. Bu özelliğinden dolayı yaz ayları haftada iki defa sulanır. Kış aylarında haftada bir defa sulama isteyen bitkilerdendir. Para çiçeği Aynı zamanda güneşi ve ışığı diğer çiçeklerden daha fazla sever. Buna istinaden yetiştirilmesinde ve bakımında ışık alan bir noktalar tercih edilir. Ayrıca bakımında oda sıcaklığında tutulmalıdır.

Para Ağacı İsmi Ve Anlamı Nedir?

Para ağacı çiçeği isim olarak da crassula olarak bilinen bitkilerdendir. Bununla birlikte yetiştirilmeye başlaması ile birlikte uzun bir süre çiçek vermez. Ancak yaklaşık olarak 4 yıl sonra çiçek vermeye başlar. Çiçek vermeden öncede yeşil yapraklı bitkiler olarak bilinir. Çiçek vermeye başladığında estetik olarak güzelliği ile dikkat çeker.

Para ağacının bir önemi de parayı bolluğu ve şansı sembolize etmesidir. Buna bağlı olarak bolluk ve bereket enerjisi getirdiğine inanılır. Para ağacı diğer bilinen adı ile bereket bitkisi bolluk, şans ve para getirdiğine inanılan ve özel olarak yetiştirilen para ağacı kökeni Güney Afrika’da olmakla birlikte yetişme koşullarından doları parlak bir yaprak yapısı taşır. Ayrıca Para bitkisi, Uzakdoğu ülkelerinde de yetiştirilen ve sevilen bitkilerdendir.

İlgili Link: Yasemin Çiçeği Nedir

Para ağacı çiçeği ayrıca sukulent bitki ailesindir. Genellikle bereket ağaç diye adlandırılan bu çiçek çiçeksiz ve meyvesiz olarak uzun süre yetişir. Para ağacı bereket ağacı, para çiçeği ve para ağacı gibi evlerde veya ofislerde inanışlara sebep olarak isimlendirilir. Bunun yanında bu bitkinin Latince adı da Crassula Ovata’dır. Crassula Ovata ağacı, Feng Shui felsefes ile birlikte popüler olmuştur.

Para Ağacı Bakımı Nasıl Yapılmalı
Para Ağacı Bakımı

Para Ağacı Şekli Ve Yapısı Nedir?

Para ağacı, gövdesi üzerinde karışık bir dizilim olan ve genellikle elips yapraklarına sahip bitkilerdendir. Para ağacının yetiştiği ana vatanı Güney Afrika ve Mozambik’tir. Para ağacı, tüm dünyada ve ülkemizde genellikle ev bitkisi olarak yetiştirir.  Özellikle Güney Afrika’da yetişen para çiçeği parlak ve etli yapısı ile estetik bir görünüme sahiptir.  Para ağacı, yaşlandıkça yaprakları giderek kalınlaşan bir özelliğe sahip olur.

Para Ağacı Güneş, Sıcaklık Ve Su İhtiyacı Nasıldır?

Para ağacı çok su isteyen bir bitki değildir. Bu nedenle aşırı sulamaya ihtiyaç duymayan ve en önemli ihtiyacı güneş ışığı olan bir bitkidir. Genellikle günde yaklaşık 6 saat güneş ışığına ihtiyaç duyarak büyür.  Güneş ışığına ihtiyaç duysa da soğuk bir mevsim olan kış aylarında çiçek açar.  Para ağacının yıllık budama işlemi dikkatli bir şekilde diğer bitki türlerinde olduğu gibi gerçekleşmelidir.

Para Ağacı Özellikleri Nelerdir?

Para ağacının özellikleri arasında 15 metreye kadar boylanabilen bir ağaç olması dikkat çeker Ayrıca yıl boyunca yapraklı olarak kalır ve yapraklar parlak ve oldukça büyüktür. Para ağacı kesinlikle zehirli bir bitki değildir. Para ağacı genellikle soğuk havaya dayanıklı bir bitkidir. Buna istinaden Belirli koşullarda kışın yaklaşık 5°C’ye kadar dayanıklıdır. Ayrıca bu bitkinin en önemli özelliği ilginç çiçeklerle açmasıdır. Para çiçeğinin yetişen ve gelişen çiçeklerin hoş bir aroması vardır.

İlgili Link: En Popüler Salon Bitkileri

Özellikle Para ağacı, belirli zamanlarda, mevsimlerde yapraklarını kaybeden bir ağaç türüdür. Buna bağlı olarak. Para ağacının döktüğü yapraklar vardır. Bu yapraklar ağacın tabanında yeni yaprakların ortaya çıkmasında etkilidir. Genellikle para ağaçları için çok büyük saksılar tavsiye edilmez. Ayrıca para ağacı çok suya ihtiyaç duymayan bir bitki türüdür. Fakat saksıdaki drenaj dikkatli bir şekilde hesaplanarak yeterli miktarda olmalıdır.

Para Ağacı Yaprak Özellikleri Nelerdir?

Para ağacı genellikle çok fazla yer değişikliğini sevmez. Ayrıca para ağacı özel bitkilerden olduğundan en önemli özelliği bulunduğu yeri sevmesidir. Aşırı güneş ışığına maruz kalmamak için güneş alan bir noktada yer almasına özen gösterilmesi zorunludur.  Para ağacında da yaprak dökülmeleri, yumuşama, sarama, yapraklarda düşme, yaprakların üzerinde koyu lekelerin görülmesi ve renklerinde değişim gibi birçok sorunlar vardır.

Para ağacı genellikle güneş ışığını ve İyi güneş alırsa iyi şekilde büyüme özelliğine sahiptir.   Toprak ve gübre gereksinimleri olarak iyi havalandırılırsa tüm topraklar para ağacına uygun olacaktır.    Saksı değiştirme olarak para ağacı her iki yılda bir toprak yenilemesi gereken bir ağaçtır.   Budama olarak yetiştiriciler dallarını istedikleri  kadar kısaltabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz