Parmaklarda Sararma Nedenleri |Dinamik Yaşam
Parmaklarda Sararma Nedenleri |Dinamik Yaşam

Parmaklarda sararma genel olarak ilerleyen yaşlarda görülür. Sararma parmakta ki kılcal damarlardan kaynaklıyor olabilir. Parmak üzerinde ki tırnakların renk değiştirmesi birçok hastalığın göstergesi olabilir. Sararma ilaçlardan kaynaklanıyor olabilir. Vücuttaki sadece parmak değil bütün yapımız için renk değişmesi yaşandığında mutlaka ciddiye alınmalı ve ilgilenilmelidir.

Sararan parmaklarda mantar hastalığı oluşmuş olabilir.

 

Sigara içen insanların yüzde yetmişin de parmak ve tırnak sararması görülür ve sigaranın içilmemesi durumunda sararma geçer. Parmaklarınızda oluşan sararma sedef hastalığından da kaynaklanıyor olabilir. Fakat belirgin bir şekilde turuncuya dönük değil ise sedeften bahsedilemez.

Vücuttaki vitamin eksikliği de sararmanın nedenleri arasındadır.

 

B,D ve C vitamini sararmanın geçmesinde yardımcı olur. Düzenli beslenme her rahatsızlıkta olduğu gibi parmak sararmasında da önemlidir. Vücudumuza gerekli besinler alınmaz ise sararma oluşur. Ani bir korku da sararmayı tetikler. Sadece yüzümüzü değil parmaklarımızı da sarartabilir. Çok fazla unla uğraşan ev hanımlarının parmaklarında da sararma mümkündür. Hamur işinden oluşan bu sararma geçicidir. Soğuk havalarda kan dolaşımının yavaşlamasından kaynaklanan parmakta sararmada olabilir. Böyle bir durumda ellerimizi sıcak tutmalıyız sararma geçicidir.

Unutmayın sağlıklı bir vücutta renk değişimi olmaz. Parmaklardaki sararmalara dikkat etmeli doğrudan kalbe giden damarların bulunduğu parmaklarımızın sararması geçmiyor ise kalp ve damar cerrahisine başvurulmalıdır.Net bir tanı konulduktan sonra ise gerekli tedavi aksatılmadan uygulanmalıdır.

Parmaklarda sararma genel olarak ilerleyen yaşlarda görülür. Sararma parmakta ki kılcal damarlardan kaynaklıyor olabilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz