Patent Neden Alınır?
Patent Nedir | Patent Nasıl Alınır

Bir ülke ekonomisinin gelişmesi için yeni buluş ve icatlara ihtiyaç vardır. Diğer bir deyişle bir ülkenin gelişmişliğini gösteren o ülkede icat ve buluşların artması ve buluş sahibinin haklarının korumaya alınmasıdır. Patent nedir sorusunun cevabı ise kısaca bir buluş ve icadın üretiminden başlayarak, satış, pazarlama gibi tüm yetkilerinin başvuru sahibine ait olduğunun tescillenmesidir.

Patent tescil belgesi verilmesindeki amaç, yeni buluşların teşvik edilmesidir. Teknik, sanayi ya da tarım alanında kullanılabilme özelliği taşıyan ve sadece kişilere değil topluma da fayda sağlayan yeni buluşların haklarının korunması gerekir. Böylece icat sahibi kişilerin verdikleri emekleri de ziyan olmayacak ve bu da diğer insanları teşvik edecektir.

Patent Neden Alınır?

Patent; ülkemizde Türk Patent Enstitüsü tarafından verilen bir belgedir. Üretilebilir ve kullanılabilir olan her türlü buluşun desteklenmesi için buluş sahibine verilen haklardır. Bu belge ile üçüncü kişilerin buluş sahibinin izni olmadan icat üzerinde her türlü hak ihlali yapmaları engellenmiş olur. Ayrıca bir buluş için patent başvurusu yapan kişilerin, o buluşa ait daha önceden alınmış bir belge olmamasına dikkat etmesi gerekir.

Buluş ve icadın yeni olması patent almak için aranılan ilk özelliktir. Orijinal fikrin hayata geçirilmesi sonucu toplumun fayda göreceği buluşun haklarının korunması patent nedir sorusunu en güzel şekilde cevaplamaktadır. Sadece ülke içerisinde değil,  tüm dünyada patent almamış hizmet ve ürün icat etmiş olmak, patent almak için gerekli şartlardandır.

Teknik olarak daha önce düşünülmemiş ya da var olan hizmet ile ürün tekniğinin bilinen durumunu bariz şekilde aşan ve bir faaliyet sonucu gerçekleşen buluşlar patent alabilir. Basit ve herkes tarafından düşünülemeyen fikirlerin sonucu ortaya çıkan ürün ve hizmetlerin tüm hakları icat sahibine aittir.  Hukuki olarak hak iddia edebilmek ve izinsiz kullanımların durdurulabilmesi için gereken hakların korunabilmesi, ancak patent alarak mümkün olmaktadır. Aksi halde kişilerin o buluş üzerinde yasal bir hak iddia etmeleri söz konusu olamaz.

Patent Nasıl Alınır?

Patent alabilmek için teknik anlamda yeni gelişme içeren yeni bir ürün ya da hizmetin icadı gerekir. Bazı buluş sahipleri noter aracılığıyla icat haklarının korunacağını düşünürler. Oysa ki, noter kanalı ile buluşların korunması ya da bu noterden alınan belgelerle yasal olarak hak iddia edilmesi mümkün değildir. Buluşların korunması için yapılması gereken tek şey patent almaktır.

Patent Nedir
Patent Neden Alınır?

Sadece icadın değil, buluş sahibinin de ürün üzerindeki yasal haklarını koruma altına alan patent nedir ve nasıl alınır ve patent alabilmek için hangi şartlar aranır bunları önceden bilmek gerekir. Patent; buluş ve icatların üretim, kullanım, devir ve ithal haklarının sadece buluş sahibinin tekelinde olduğunu gösteren belgedir.

Patent alabilmek için öncelikle buluşa ait tüm detaylı bilgilerinin yer aldığı bir dosyanın hazırlanması gerekir. Tarifname adı verilen bu dosyanın hazırlanma aşamasında gerekiyorsa, Türk Patent vekili olan yetkili bir kuruluştan destek alınabilir. Eksiksiz olarak hazırlanan dosya ise daha sonra Türk Patent Enstitüsü’ne sunularak, patent alımı gerçekleştirilir.

Patent Alırken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Yeni buluşlar, teknolojik gelişmelerin ilk basamağıdır. Bir ülkenin sosyo-ekonomik açıdan gelişmesine yardımcı olması nedeniyle buluşların desteklenmesi ve buluş sahiplerinin haklarının korunması gerekir. Bunun için icat yapan kişilerin patent alması şarttır. Ancak önce patent nedir ve alırken nelere dikkat edilmelidir bilinmesi gerekir.

Teknolojik gelişmelere katkı sağlayan yeni buluşların desteklenmesi amacıyla patent alınabilmesi için buluşun gerekli kriterlere sahip olup olmadığı uzmanlar tarafından değerlendirilir. Türk Patent Enstitüsü’ne sunulabilmesi ve istenilen haklara gerçek anlamda sahip çıkılabilmesi, başvurunun olumlu olması açısından önemlidir. Bu nedenle buluş için patent almadan önce yetkili bir firmadan konu hakkında destek alınması gerekebilir.

Patent Başvurusu İçin Neler İstenir?

Türk Patent Enstitüsü’ne yapılacak başvurular, doğrudan buluş sahibinin kendisi, ya da yetkili vekil tarafından yapılmalıdır. Yeni buluş’a imza atan kişilerin arama motorunda arattığı soruların başında ise patent nedir, başvurunun olumlu sonuçlanması için neler istenir? olmaktadır.

Yeni icadın Türk Patent Kurumu tarafından kabul görmesi için yeni, sanayiye uygun ve buluş basamağında olması gerekir. Benzerlerinden farkı ve korunmak istenilen kısımların ayrıntılı olarak gerekirse şekilleriyle anlatıldığı tarifname’nin kabulü ile patent alınarak, buluş üzerindeki haklar güvence altına alınmış olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz