Ana Sayfa SAĞLIK Riskli Bir Hamilelik Geçiriyorsanız, Bunlara Dikkat Edin!

Riskli Bir Hamilelik Geçiriyorsanız, Bunlara Dikkat Edin!

0
Riskli Bir Hamilelik Geçiriyorsanız, Bunlara Dikkat Edin!

Artık evlilik yaşı pek çok kadın için ileriki yaşlara ertelenebiliyor. İleriki yaşlarda yaşanan hamileliklerde hem genetik nedenlere bağlı , ayrıca yaş faktörüne bağlı olarak , tansiyon, diyabet, astım, gibi kronik hastalıklara sahip kadınların hamileliklerine daha sık rastlanıyor.

Bu noktada riskli gebelik ihtimaliniz varsa hamilelik sürecinde şunlara dikkat etmelisiniz;

Jinekolog Dışında Genel Check-up Yaptırın

Eğer planlı bir hamilelik süreci yaşayacaksanız gebelikten önce yada hamilelik sürecinin hemen başında dahiliye alanında genel bir check-uptan geçmek olası riskleri önlemek adına önemli bir tedbirdir.

Folik Asid Kullanmayı İhmal Etmeyin

Yine planlı bir gebelik sürecine hazırlanıyorsanız, korunmayı bıraktığınız andan itibaren folik asid kullanmaya başlamalısınız.

Doğuştan Gelen Hastalıklarınızı Kontrol Altına Alın

Doğuştan gelen kronik rahatsızlıklarınızı gebelik sürecinde kontrol altına almak size rahat bir hamilelik süreci yaşatacaktır. Örn; Troid hastası iseniz bu süreçte daha dikkatli olmalısınız çünkü gebelikte tiroit bezinin az veya çok çalışması düşüklere yol açabileceği gibi bebekte büyüme ve gelişme geriliğine neden olabilir.

Hamilelik Sürecini Güvendiğiniz Bir Doktorla Yönetin

Riskli gebeliklerde doktor kontrollerinin düzenli yaptırılması önemlidir, ayrıca olası bir tedirginlik durumunda kolay iletişi sağlayabileceğiniz bir hekim ile çalışmak size kendinizi daha güvenli hissettirecektir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version