Saç Beyazlamasının Nedenleri Nelerdir
Saç Beyazlamasının Nedenleri | Dinamik Yaşam

Saçlarımız bizim dış görünüşümüzü doğrudan etkilemektedir. Bundan dolayıdır ki saçlarımızın rengi dış görünümümüzün de şeklini belirlemektedir. İlerleyen yaşlarla birlikte saçlarda beyaz bir görüntüde ortaya çıkar. Saçların beyazlanmasına neden olan çok sayıda farklı kriterin varlığından söz etmek mümkündür.  Saç beyazlamasının nedenleri arasında en fazla yaşlılık gösterilse de çocukluk ve ergenlik çağında da saç renginin beyazladığı görülmektedir. Saçlardaki melanin pigmenti yaş aldıkça azalır ve saç tellerinde beyazlıklar ortaya çıkar. Saçlar önce grileşir sonra yavaş yavaş beyaz renk alır. Saçın beyazlamasına neden olan diğer faktörleri hep birlikte görelim.

  1. Stres ve travmatik olaylar

Stres ve aniden gelişen travmatik olayların saç beyazlattığını duymuşsunuzdur. Bunun nedeni vücuttaki serotonin hormonunun yaşanan üzüntüler nedeniyle azalmasıdır.

  1. Gen Faktörü

Anne, baba ve bir üst soydan gelen genetik yatkınlık nedeniyle saçlarda özellikle saç beyazlaması görülmesi olasıdır.

  1. Kansızlık

Kansızlık vücuttaki kan depolarının azalması sonucu meydana gelen bir rahatsızlıktır. Saç diplerinde yeterli derecede kan akışı olmadığından saçın renginde bazı değişmeler oluşmaya başlar. Çocukluk ya da genç yaşlarda görülen saç beyazlaması genellikle kansızlık hastalığı nedeniyle ortaya çıkar.  İlgili Link: Yanan Saçlar Nasıl Düzeltilir

  1. Lokal Beyazlama (Poliosis)

Poliosis saç renginin, kaşların ve kirpiklerin beyazlamasına neden olan bir hastalıktır. Bu hastalık doğuştan görülebileceği gibi bağışıklık sisteminin çökmesi sonucu da ortaya çıkabilir.

  1. Werner Sendromu

Dünya üzerinde 10 milyonda bir görülen Werner Sendromu bir diğer adıyla erken yaşlanma hastalığıdır. Erken yaşlarda görülen bu hastalıkta saçlarda beyazlama, saç dökülmesi, ses kısıklığı gibi semptomlar görülmektedir.

Saç Beyazlama Tedavisi Var Mı
Saç Beyazlama Tedavisi | Dinamik Yaşam

Saç Beyazlamasını Önlemek İçin Alınacak Önlemler

Saç beyazlamasını önlemek için alınacak tedbirlerin en başında doğru ve düzenli beslenme gelmektedir. Gün içinde tükettiğimiz besinler erken yaşta saç beyazlamasını önlemektedir. Protein ağırlıklı beslenmek ve taze sebze, meyve ve kuruyemiş tüketmek saç beyazlamasının önüne geçer. Saç beyazlamasının nedenleri arasında vitamin eksikliği de yer almaktadır. Bu yüzden özellikle C ve B12 vitamini yönünden zengin beslenmek gerekmektedir.

İlgili Link: Saç Gürleştirme Konusunda İşinize Yarayacak Bilgiler

Saç Beyazlaması Tedavisi

Saç beyazlaması için en çok tercih edilen medikal tedavi PRP tedavisidir. PRP kişinin kendisinden alınan kök hücrelerin saç diplerine enjekte edilmesidir. Bunun sonucunda saç keratin yönünden beslenir ve saça rengini veren melatonin hücresi de çoğalmaya başlar.

Tiroid Hastalığı Saç Beyazlatır Mı?

Vücuttaki tiroid bezlerinin az çalışması sonucunda saçlarda beyazlama görülebilir. Genellikle 25-30’lu yaşlara oluşan saç beyazlamasının nedenleri altında yatan risk faktörleri arasında tiroid hastalığının olduğu görülmüştür.

Saç Beyazlamasını Önlemek İçin Kürler

Saç beyazlamasının nedenleri içerisinde hava kirliliği, sigara ve alkol kullanımının da olduğu bilinmektedir. Ancak bazı saç kürleri saç beyazlamasını önlemede çok etkilidir. İşte o kürler:

1) Ceviz kürü

4-5 tane yeşil cevizin kabuklarını haşlayın. Daha sonra içerisine 1 tatlı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı maya ekleyip karıştırın.

2) Siyah çay kürü

1 çorba kaşığı çayı demleyin ve soğuttuktan sonra haftada 1 kez durulama suyu olarak kullanın.

Görüldüğü üzere saç beyazlamasının nedenleri gündem geldiği zaman karşımıza çok sayıda farklı seçenek çıkar. Ancak saçlardaki beyazlanmanın giderilmesi için çok sayıda farklı kürün kullanılıyor olması; saç beyazlanmasının giderilmesine de olumlu yönde katkı sunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz