Saçkıran Nedir
Saçkıran Nedir Nasıl Tedavi Edilir | Dinamik Yaşam

Saçkıran nedir? Saç bölgesindeki saçların ya da kaş ve sakal bölgesindeki kılların ani bir şekilde dökülmesine saçkıran denir. Tıbbi literatürde ‘’Alopesi Areata’’ olarak isimlendirilen saç kıran; karakterize bir hastalık olarak zihinlerde yer edinmektedir. Can sıkıcı bir sorun olarak karşımıza çıkan saçkıran; farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Ciltte meydana gelen bir çeşit mantar enfeksiyonu saçkıran hastalığına neden olur. Yayılması hızlı gerçekleşir. Dolayısıyla önlem alınmadığı takdirde kalıcı saç kayıplarına yol açar. Genellikle görülen kişilerin yaşları 40’tan küçüktür. Cinsiyet olarak ise erkekler daha sık karşılaşılmaktadır.

Herkes tarafından kolayca anlaşılabilir. Çünkü bölgede bariz bir dökülme meydana gelir. Dökülme genel olarak dairesel şekilde de gerçekleşir. Bu boşluklar hemen göze çarpar. Fiziksel görüntüyü etkilediği için insanların psikolojini kötüye götürür. Eğer bu rahatsızlıktan şüpheleniyorsanız en yakın sağlık kuruşuna başvurmanız faydalı olacaktır. Aksi takdirde ilerlemesi durumunda giderek daha sıkıntı çıkaracaktır.

Saçkıran Hastalığına Sebep Olan Faktörler

Her rahatsızlıkta genetik unsurlar oldukça önemli bir yere sahiptir. Çünkü hastalıkların çoğu genler tarafından nesilden nesle taşınır. Aşağıda saçkıran hastalığına sebep olan faktörlere yer verilmiştir.

 • Egzama
 • Genetik yatkınlık
 • Bazı ilaçlar
 • Sedef rahatsızlığı
 • Kötü beslenme
 • Depresyon

Bağışıklık sistemini etkileyen ilaçlar başta olmak üzere birçok ilaç saçkıran oluşturmasına zemin hazırlayabilir. Ayrıca sedef ve egzama gibi deri hastalıkları da neden olabilmektedir. Tiroit bezi hastalıkları yaşayanlar da sıkça görülmektedir. Çünkü hormonların etkisi çok fazladır. Hastalığın ilerlemesi 4-10 gün gibi kısa sürede gerçekleşir.

En çok merak edilen soru ise dökülmenin tüm alanda olup olmadığıdır. Bu çok küçük bir ihtimaldir. Genellikle kısmi olarak gerçekleşir. Fakat ilerlemesi durumunda daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir.25 yaş altı erkeklerde daha çok görülmektedir. Kadınlarda nadir olsa da oluşabilmektedir. Fakat erkeklerin saçları kısa olduğu onlarda kadınlara göre daha çok göze batar.

İlgili Link: Saç Ekimi Nasıl Yapılır

Sağlıksız beslenme çoğu hastalığın temelini oluşturur. Düzenli olarak et, meyve, sebze ve süt ürünlerinin tüketilmesi gerekir. Çünkü vücuttun hepsine belli oranlarda ihtiyacı vardır. Yoksa vücut dengesi bozulup hastalıklar meydana gelir. Bu noktada saçkıran sonrasında ortaya çıkan birtakım durumların da var olduğunu rahatlıkla ifade etmek mümkün olmaktadır.

Saçkıran Sonucu Açığa Çıkan Durumlar

Adı saçkıran olsa da sadece saçı etkilemez. Kirpik, vücut kılları ve kaşlarda da dökülmeye sebep olabilir. Dökülme problemlerinin yanı sıra tırnakların kırılması da gerçekleşebilir. Tırnaklarda beyazlar ortaya çıkabilir. Çoğunlukla hastalar bölgede ağrı yaşamaz. Fakat kaşıntı ve kızarıklık yaşanabilir.

Bağışıklık sistemiyle doğrudan etkilidir. Normalde bu sistem vücudun korunması için çalışır. Fakat bağışıklığının zayıflaması sonucunda saç kökü hücreleri öldürmeye başlar. Önlem alınmazsa giderek ilerler. Ayrıca hasta olan kişinin tarak, tırnak ya da normal makasının başkaları tarafından kullanılmamalıdır. Çünkü hastalığa mantarlar neden olduğu için bulaşıcılığı vardır. Dolayısıyla dikkatli olmak gerekir.

Saçkıran için Uygulanan Tedaviler

Bu deri rahatsızlığını birçok kişi yaşamaktadır. Tedavisi bulunduğundan dolayı tamamen iyileşmek mümkündür. Kan tahlillerinde CRP ve demir değerlerine bakılarak tanı konulur. Hastalığın asıl nedeni mantar enfeksiyonları olduğu için uzmanlar hastalara önce mantarları yok edecek ilaçlar verir. Bunlar tablet şeklinde hap olabileceği gibi krem ya da toz seçenekleri de piyasada mevcuttur.

İlgili Link: Saç Beyazlamasının Nedenleri

Hangisinin kullanılacağına doktorlar tarafından karar verilir. Ayrıca tavsiye olarak bitkisel ürünlerde tavsiye edilir. Doğru tedavi sonucu genellikle 6 ayda iyileşme gerçekleşir. Tabii yaş, bağışıklık sistemi gibi durumlar süreyi değiştirebilir. Sıkıntı bölgede tedavi sonrasında ilk çıkan saçların rengi beyazdır. Fakat zamanla normal renkte saçlar oluşacaktır. Günümüz koşullarında saçkırana iyi geldiği düşünülen çok sayıda farklı unsur karşımıza çıkmaktadır.

Saçkıran Rahatsızlığına İlaç Dışında İyi Gelenler

Hastalıkların giderilmesinde ilaçların kullanılmasında yanında başka yollarda uygulanırsa daha etkili olur. Fakat bunu yapmadan bir uzmana danışılması gerekir. Aşağıda saçkırana iyi gelenler belirtilmiştir.

 • A vitamini
 • Badem yağı
 • Aloevera
 • Sigarayı bırakmak
 • Çinko
 • Biyotin
 • Sarımsak
 • Alkol tüketmemek
 • Sağlıklı ve düzenli beslenme
 • Argan yağı
 • Demir

Bitkilerden elde edilen argan, badem yağlarının saçlar üzerindeki etkisi halk arasında yaygın olarak bilinmektedir. Bunlar saç problemleri yaşayanlara doktorlar ve kuaförler tarafından sıkça tavsiye edilen yağlardır. Bu noktada beslenmeye dikkat etmek de saçkıranın tedavisi noktasında beraberinde önemli kazanımları getirmektedir.

Alkol ve sigara her şeye zarar verdiği gibi saçkıran hastalığını da olumsuz etkiler. Dolayısıyla bunları bırakmak oldukça faydalı olacaktır. Mineral ve vitaminlerin eksikliği sonucu saç dökülmesiyle sıkça karşı karşıya kalırız. Bu yüzden belli aralıklar ile kan testi verilmesi gerekir. Bu sayede sıkıntılar ilerlemeden belirlenip tedavi edilir.

Hindistan cevizi yağı her gün düzenli olarak kullanırsa saçların miktarının arttırarak saçkıran için büyük katkı sağlar. Masaj hareketleriyle uygulanması etkinliğini arttırır. Sarımsakta saç çıkarmak için çok kullanılan besinler arasında yer almaktadır. Çünkü içerisi kükürt bakımından zengindir. Suyunun çıkartılıp o bölgeye sürülmesi kısa sürede fayda sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz