Şans Bambusu Nedir?
Şans Bambusu Nedir? Nasıl Bakılır | Dinamik Yaşam

Şans bambusu bilinenin aksine, bambu bitkisi değildir. Zambakgiller familyasına ait bir bitkidir. Peki, şans bambusu nedir? Nasıl bakılır? Çin kültüründe, dayanıklılığı simgeleyen bir bitki türüdür. Şans bambusunun en dikkat çeken özelliği; doğada bulunan elementleri harekete geçirmesi ve dengelemeleri sağlamasıdır.

Batıl inançlar içinde yer alsa da, eğer bambu ağacı birine hediye edilirse, hediye edilen kişiye şans getireceğini inanılmaktadır. İster hediyelik olarak isterseniz de kendi evinize alabilirsiniz. Şans getirdiğine inanıldığı için tercih edilen bitkiler arasında yer alır.

Şans bambusu çubuk şeklinde satılmaktadır. Sayısına göre anlam içerikleri de değişmektedir. İki adet şans bambusu, sevginizi ifade de etkili olmaktadır. Üç tane şans bambusu hediye edilmesi, mutluluk anlamı taşır. Beş adet şans bambusu, sağlığı temsil etmektedir. Hediye edilecek kişiye göre sayı arttırılabilir. Fakat dört sayısı kadar şans bambusu kimseye hediye edilmez. Çünkü dört rakamı Çin kültüründe ölüm anlamına gelir. Kötü şansın temsilcisi olan dört rakamı ile kimseye bir şey verilmez.

Şans Bambusu Bakımı Nasıl Yapılır?

Şans bambusunun kullanımı ve bakımı oldukça kolaydır. Diğer bitkiler gibi özel bir bakım ve ilgi istemez. Evde, özel saksılar veya cam vazolar içinde büyük beyaz çakıl taşları içine yerleştirilir. Renkli çakıl taşları da kullanılabilir. Bu durum tamamen dekorasyon zevkine göre değişiklik gösterir. İçme suyu ile bakımı sağlanır. Uzun yıllar boyunca şans bambusuna bakabilirsiniz.

Oldukça dayanıklı bir bitkidir. Görüntüsü açısından da oldukça dekoratiftir. Dayanıklılığı simge etmesinden dolayı; görüntü ve anlam açısından birbiriyle örtüşür. Bulunduğu ortamın enerjisini hemen değiştirir. Bu yüzden anlamlı hediyeler kategorisine girmektedir. Evde bakımı sayesinde günlük hayatın stresini ve negatif enerjiyi atabilirsiniz. İlgili Link: Adım Adım Bambu Bakımı

Şans Bambusu Nedir? Nasıl Bakılır | Dinamik Yaşam

Sayısına Göre Şans Bambusunun Anlamları

Şans bambusunun, çokluğuna göre anlamı değişmektedir. Hediye alacaksınız bu anlamları bilmek, hediyeyi derinleştirecektir. Kendi evinize alıyorsanız, sayısına göre şans bambusunun anlamını bilmek yol gösterici olabilir. Sayısına göre şans bambusu temsil ve anlamları aşağıdaki gibidir. İlgili Link: Orkide Nasıl Bakılır?

  • İki tane şans bambusu aşkı
  • Üç tane şans bambusu mutluluğu
  • Beş veya yedi tane şans bambusu sağlığı
  • Sekiz tane şans bambusu serveti
  • Dokuz tane şans bambusu iyi bir geleceği
  • Yirmi bir adet şans bambusu ise şansların en büyüğünü temsil eder.

Dört tane şans bambusu bir arada durmamalıdır. Çin kültüründe dört rakamı ölümü temsil eder. Bu yüzden hediye alınacaksa, kimseye dört tane şans bambusu alınmamalıdır.

Şans Bambusu Nasıl Yetiştirilir?

Şans bambusu yetiştirmek için toprağa ihtiyacınız yoktur. İçme suyu ile kolay bakım sağlayabilirsiniz. Cam vazo içerisine içme suyu konulur ve şans bambusu çakıl taşları ile sabitlenir. İçme suyunun oda ısısında olması yeterli olacaktır. Suyun belli sıklıklıklar ile değiştirilmesi, bambu çubuğunun ömrünü uzatır. Ayrıca güneş görmeyen alanlarda oldukça rahat bir şekilde yaşamaktadır. Elbette bu kadar anlamlı ve değerli bir bitki çok geç büyüyecektir. Sabır ve zaman ile emekleriniz karşılığını alacaktır.

Budama işlemi yapılması, şans bambusunun anlamı için olumsuz etkidir. Budama ve kesme işlemi tavsiye edilmez. Çünkü bolluk bereket, mutluluk, sağlık vb. birçok olumlu nedeni simgeleyen bir bitkinin şansının kaçmasına neden olabilirsiniz. Bıçak ya da makas değdirilmesi tavsiye edilmez. Bu durum şans bambusunun sararmasına ve kurumasına neden olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz