Sarı Kantaron Nedir
Sarı Kantaron ve Faydaları | Dinamik Yaşam

Güneş renkli ve tatlı çiçekleri olan bir bitki olan sarı kantaron yetişme bakımından oldukça yaygındır. Dünyanın farklı kıtalarına ve değişik iklimlerine uyum sağlamasıyla bilinmektedir. Üstündeki küçük delikleri ona binbirdelik otu adının verilmesinde etkili olmuştur. Sarı kantaron ve faydaları özellikle son dönemlerde insanların ilgisini çekiyor. Çiçekleri ve kökü ciddi bir şifa kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kendine ait bir piyasası da olan bitkinin kurutulmuş hali, çayı ve yağı bulunmaktadır. Beden üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle yüzyıllardan beri insanoğlu tarafından kullanılıyor. Kendiliğinden yetişme özelliği göstermesi de doğanın nimetlerinden bir tanesini oluşturuyor. İnsan vücuduna sağladığı bazı yararlar ise şunlardır:

  • Vücudu çeşitli mikroplardan korur.
  • İltihap kapmış yerlerin iyileşmesine destek olmaktadır.
  • Var olan yaraların daha kısa sürede geçmesini sağlıyor.
  • Çay formunda tüketilirse hazım kolaylaşır ve iştahı açar.
  • Cilt sorunlarını engellemede ve geçirmede kullanılır.
  • Mide problemlerinde yatıştırıcı bir etkisi vardır.
  • Kanserli hücrelerin büyümesini ve çoğalmasını önler.
  • Hormon düzenleyici olarak da kullanılmaktadır.
  • Regl sancılarını dindirirken menopozun etkilerini de hafifletmektedir.

Sarı Kantarondan Nasıl Yararlanılır?

Sıklıkla görülen bel ve baş ağrısı gibi sorunlarda da bitkiye başvurulması yaygındır. Ayrıca sinirleri yatıştırma özelliği olması dolayısıyla sakinleşmek isteyenler için de bir seçenek olarak çıkıyor. Kaygı, stres ve korku gibi duyguları kontrol altına almakta etkilidir. Mutluluk hormona salgılattığı için kişiyi olumsuz hislerden uzaklaştırabilmektedir. Aktif sivilce ve sivilce izlerinden kurtulmak için de etkili bir bitkidir.

Onlarca soruna iyi gelen bu bitki önleyici olarak da kullanılabilir. Günümüzde hazır olarak tüketilecek ürünler satılmaktadır. Bunlar arasında yağ ve çayları ilgi görüyor. Paket halinde alınacaksa ürünün güvenilir olduğuna emin olmak gerekmektedir. Kişi kendi çayını kendisi de yapabilir. Bunun için kurutulmuş bitkiyi alıp evde demleyebilirsiniz.

Demleme işlemi için bir su bardağı sıcak suya üç çay kaşığı kadar bitki alarak on dakika bekletmek yeterli olacaktır. Aynı adımları takip ederek taze sarı kantaronla da çay hazırlamak mümkündür. Yağını evde yapmak isteyenler için de kolay bir tarif mevcut. Kurutulmuş ya da taze bitki bütün halde kavanoza alınır. Bitki kavanozun en az yarısını doldurmalıdır. Sonra doğal zeytinyağını kavanozu kaplayacak şekilde dökün ve kapağı sıkıca kapatın.

Günde iki üç saat güneş alan bir yerde bekletin. Her gün kavanozun çalkalanması gerekiyor. İki veya üç ay bekleme süresinin ardından yağ kırmızı bir renk alır. Bu renk olduğunda yağ kullanıma hazır olmuş demektir. Yağdan bitkiler arındırılarak başka bir şişeye alınır. Bir yıl kadar bozulmadan muhafaza etmek mümkündür. Serin yerde saklamak önemlidir.

Yan Etkileri Var Mıdır?

Bir neden için kullanmadan önce bilinmesi gereken önemli bir noktada vardır. Sarı kantaron ve faydaları konusunda pek çok bilgi bulmak mümkündür. Beden üzerinde pek çok etkisi vardır. Bu nedenle aşırı doz kullanımdan sakınmak önem taşıyor. Aksi takdirde yarardan çok zarar görürsünüz. Hazım için gereken doz aşılırsa ishal gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

Sarı Kantaron
Sarı Kantarondan Nasıl Yararlanılır?

İlgili Link: Isırgan Otu Ve Faydaları Nelerdir?

Hamile ve lohusa olan kadınlarda kullanımı uygun değildir. Ayrıca ciddi bir hastalığı olanlara bu bitki önerilmemektedir. Hangi bitki olursa olsun doktora danışarak kullanmakta fayda vardır. Tedavi görüyorsunuz önerilir ışığında hareket etmek gerekmektedir.

Yağının Kullanım Alanları

Tüm dünyada çok eskiden beri kullanılagelen bitkilerden biri olan sarı kantaron, şifa verir. Çayında antioksidan etki varken yağı depresyon tedavilerinde öne çıkıyor. Yağı elde edilirken çiçek ve yapraklar kullanılmaktadır. Buralarda hypericum yağı bulunur.

Yararlı bileşenleri nedeniyle özellikle cilt sorunlarında yağ hızlı bir etki gösterir. Yanık ve yaralardaki sızıları alıyor. İyileştirici etkisi nedeniyle pek çok kişinin cilt bakım rutininde kendini göstermektedir. Ani bakteriyel özelliği sayesinde tahriş şikayetlerini de en aza indirir. Mide sorunlarının hafifletilmesinde de işe yaramaktadır.

Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç sorunları yaşayanlar için bu bitkinin inanılmaz bir nimet olduğunu söyleyebiliriz. Saçı ve kökleri beslediğinden dökülmeyi önleyecektir. Ayrıca daha güçlü ve gür saçlara sahip olmak isteyenler bitkinin yağını uygulamalıdır. Saç derisindeki kepek, egzama ve pullanmayla da savaşır. İlgili Link: Kekik Suyu Faydaları

Harici kullanımlarda güneş ışığına dikkat etmek çok önemlidir. Zira hassas cilt tipine sahip kimselerde güneş yanığı yaşanması ihtimalini arttıracaktır. Bu nedenle genellikle bu bakım geceleri yapılır. Sarı kantaron ve faydaları kapsamında bilinmesi gereken bir başka husus da cilde ihtiyacı olan nemi kazandırmasıdır.

Sarı Kantaron Çayı Ne İşe Yarar?

Saro kantaron çay olarak da tüketilebilen bir bitki olarak karşımıza çıkmaktadır. Saro kantaron çayı faydaları söz konusu olduğu zaman karşımıza çok sayıda farklı seçenek çıkar. Öncelikli olarak saro kantaron çayının hazmı kolaylaştırdığını ifade etmek mümkündür. Bununla birlikte bu çayın aynı zamanda iştah açıcı bir etkisi de bulunmaktadır.

Saro kantaron çayı ruhu dinlendirici ve sakinleştirici bir etkiye sahip çaylar arasında yer almaktadır. Kasları gevşettiğinden dolayı rahatla hissi veren saro kantaron çayının aynı zamanda adet sancılarına da iyi geldiğini ifade etmek mümkün olmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz