Şark Odası

Şark odası Osmanlı zamanından beri hayatımıza girmiş olan bir nevi bir kültürdür. Özellikle göçebe hayat tarzını yansıtan bir gelenek haline dönüşmüştür. Türkler yerleşik yaşama geçmeden önce göçebe olarak yaşadıklarından çadırlarını bu şekilde döşerlermiş. Bu kültür giderek etkinliğini artırmış ve günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

 

Özellikle işletmelerde otellerde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca turistlerin ilgisini çok çekmesi sebebiyle otellerde bu tarz köşelere sıklıkla yer verilmekte ve gösterişli bir şekilde dizayn edilmektedir. Bunun yanı sıra pek çok işletmede şark köşelerine ve şark odalarına yer vermektedir. Özellikle yöresel yemekler yapan restoranlar, çiğ köfte salonları ve Türk kültürünü yansıtan iş yerlerinde şark odalarına rastlamanız mümkündür.

 

Şark Odası Nasıl Yapılır?

 

Şark odası evinizin, bahçenizin ya da iş yerinizin bir alanına yapılabilir. Anadolu kültürünün bir mirası olan bu odalar düşük ya da yüksek bütçe ile hazırlamanız mümkündür. Önemli olan o kültürü odanın içine yerleştirebilmektir. Peki, bir şark odası dekorasyonu yapılırken neler kullanılmalıdır?

 

  • Öncelikle şark odası için otantik desenli yer minderleri ve yastıklar kullanabilirsiniz.
  • Anadolu motifleri ile işlenmiş sedirler ya da mobilyalar şark odalarına renk katacaktır.
  • Eski tasarımlara sahip halılar yerde oldukça şık duracaktır.
  • Yöresel desenlere sahip kilimler duvarlarda farklı bir hava yaratacaktır.
  • Ahşap objeler, sehpalar ya da raflar şark odalarının olmaz olmazıdır.
  • Ayrıca semaver, eski mutfak ürünleri, nargile gibi eski zamanları yansıtan ürünlerde şark odalarına oldukça yakışacaktır.

 

Bilmeniz gereken bu ürünlerin hepsinin şark odasında olması şart değildir. Bahsettiğimiz gibi önemli olan Anadolu kültürünü odanızda şekil bulmasıdır. Bu ürünlerin bir kaçı ile de oldukça şık konseptler oluşturabilirsiniz. Ancak büyük bir işletme ya da iş yeri için planlama yapıyorsanız tabi ki de daha kapsamlı düşünebilirsiniz.

 

Osmanlı zamanlarındaki gösterişli malzemeler dikkat çekici olduğundan bu sayede müşterilerinizin ilgisini de çekmeniz mümkün olacaktır. Hatta bazı işletmeler bahçe konseptleri ile de mekanlarını zenginleştirmektedir. Bu nedenle kullanılan malzemeler önem kazanmaktadır.

 

Şark Köşesi Dizaynı

 

Şark odası dekorasyonunu ister kendiniz yapabilir isterseniz de bir iç mimar yardımıyla gerçekleştirebilirsiniz. Burada önemli olan eski zamanların bu odalarda hayat bulmasıdır. Örneğin; yaptığınız şark odasında yere sini denilen bir tepsi yerleştirebilir, odanın köşelerine ibrik, güğüm, çömlek, bal kabağı gibi objelerle odanızı şekillendirebilirsiniz. Bunun için yakınlarınızdan yardım alabilir, bu objeleri özel olarak satan işletmelerden de bakabilirsiniz.

 

Ayrıca bütçeniz el veriyorsa oldukça şık sedirler kullanabilir ve bunlar için yöresel motiflere sahip olan oturma minderleri kullanabilirsiniz. Şark odası dekorasyonu oldukça keyifli bir iştir. Bir köy eviniz varsa odanızı bu şekilde döşeyerek sıcak bir ortam yaratabilirsiniz. Günümüzde artık şark odaları pek çok mekanda tercih edilmekte ve oldukça şık bir şekilde dizayn edilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz