Sezaryan Sonrası Normal Doğum Mümkün mü | Dinamik Yaşam
Sezaryan Sonrası Normal Doğum Mümkün mü | Dinamik Yaşam

Doğum, oldukça zor gerçekleşen bir olaydır. Hamilelik sürecini başarı ile tamamlayan kadınlar çocuklarını dünyaya getirmek için sancılı bir doğum evresine girer ve doğumun başarı ile gerçekleşmesi ile sağlıklı bir şekilde çocuklarını kucaklarına alır. Doğum aşamasında tercih edilen iki yöntemden birisi olan sezaryen son yıllarda hiç olmadığı kadar sık bir şekilde tercih edilmeye başlanmıştır. Birçok kez doktor uyarısına rağmen kolay olması nedeni ile tercih edilen sezaryen doğum, birçok durumda da en iyi yapılan doğum şekli olarak tanımlanır. Normal doğum ile kıyaslandığında birçok farklı riski bulunan sezaryen doğum hem anne hem de bebeğini bazı durumlarda olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Bu nedenle doğumun ne şekilde olacağına karar verirken anne ve bebeğin o anki sağlık durumunun göz önünde bulundurulmasında fayda vardır.

 

Neden Sezaryen Doğum?

 

Sezaryen doğumun tercih edilmesindeki başlıca neden doğumun o an oldukça kolay gerçekleşmesidir. Normal doğum sancılarının yaşanmadığı sezaryen doğumda saatlerce doğumhanede beklemeye de gerek olmadan doğum kolayca gerçekleşir. Ancak sezaryen operasyonlarda doğumdan sonra başlayan süreç anne için oldukça sıkıntılıdır. Kesik yolu yapılan bu işlem sonrasında karnın tekrar eski halini alması imkânsız hale gelir. Bunun yanında iyileşme süreci de oldukça sancılı geçmektedir. Bilimsel açıdan bakıldığında da hem anne için hem de bebek için ciddi problemlerin olabileceği dile getirilmektedir.

Sezaryen Kaç Kez Yapılabilir?

 

Doğum için tercih edilen sezaryen yönteminde eğer hamilelik süreci sorunsuz bir şekilde geçmiş ise tekrar sezaryen yöntem uygulanabilmektedir. Karında meydana gelen kesik izinin tekrar açılma riskine karşın birçok hastane sezaryen doğumların tekrarında bir mahsur görmez. Bu nedenle anne adayları ikinci, üçüncü ya da daha fazla sayıdaki çocuğun doğumu için sezaryen doğum tercihinde bulunabilir. Birçok hastane bu anlamda risk almamak için ilk sezaryenin ardından diğer doğumların da sezaryen ile gerçekleşmesi yönünde oy kullanmaktadır. Anne ve bebeğin durumu müsait olduğu sürece doğum için uygun görülen sezaryen yöntemi tekrar tekrar annelere uygulanabilir.

Sezaryen Sonrasında Normal Doğum Yapılabilir Mi?

 

Günümüzde birçok hastane ve sağlık merkezi ilk doğumunu sezaryen ile gerçekleştiren annelerin ikinci kez tekrar sezaryen il doğum yapması gerektiğini önerir. Çünkü ilk doğumdan meydana gelen sezaryen kesiklerin ikinci hamilelikte atması gibi ciddi durumlar ile karşı karşıya kalınabilir. Bunun dışında sezaryenin vücutta bıraktığı organ zedelenmesi gibi durumlar ikinci kez normal doğum yapılmak istendiğinde doğum esnasında sağlık problemlerine yol açabilir. Bu gibi nedenlerden dolayı birçok hastane hastaların her koşulda sezaryen ile daha sağlıklı olabileceklerini düşünür. Ancak profesyonel sağlık çalışanları ve uzman hekimler sezaryenin ardından normal doğumun da mümkün olabildiğini söyler. Bu dönem oldukça sancılıdır ve hamile kadının dikkatli şekilde kontrollerinin ve takibinin yapılması gerekmektedir. Gerekli tetkikler 9 ay boyunca eksiksiz takip edildiği müddetçe ikinci doğumun normal yollar ile yapılması gayet doğal ve olası bir durumdur.

Sezaryenin Zararları Nelerdir?

 

Sezaryenin bilinen en büyük ve ciddi zararı işlem sırasında meydana gelen doku ve organ zedelenmeleridir. Bununla birlikte normal doğumda karın içinde yer alan sıvıların boşalmayacağından dolayı doğum sonrası anneyi ciddi bir iyileşme dönemi beklemektedir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz