Ana Sayfa SAĞLIK Sildenafil

Sildenafil

0
Sildenafil Nedir
Sildenafil | Sildenafil Nedir

Günümüzde Sildenafil etken bir madde olarak kullanılır. Özellikle Sildenafil cinsel uyarıcı ilaçların içerisinde yer alır. Dikkatli ve doğru kullanılmadığı taktirde tehlikeli olabilir ve öldürücü bir etkisi bulunur. Sildenafil etkileri dolayısı ile kişiler tarafından fazlaca araştırılan bir maddedir. Bu ürün oral etkili olup güçlü ve selektif bir inhibitördür. Bu etkiye sahip olması nedeniyle korporal düz kaslarda cGMP konsantrasyonu artırır. Böylelikle nitrik oksitin gevşeme etkisini güçlü kılar. Cinsel uyarı sebebiyle salınmaya yol açan nitrik oksit guanilat siklaz aktivasyonu artar. Bu durum sonucunda guanozin mono fosfat sentezine sebep olur.

Sildenafil Nedir?

Viagra, penis sertleşmesi sorunu ile karşı karşıya kalıp kullanılan bir ilacın marka adıdır. Sildenafil genellikle sertleşme sorunu yaşayan, pulmoner arteriyal hipertansiyon ve yüksek irtifa pulmoner ödemini atmak için kullanılması gereken bir ilaçtır. Bu problemi ise kan damarlarını gevşetme sebebiyle tedavi altına alır.

İlacın yan etkileri ise baş dönmesi ve baş ağrısı, görmede bulanıklık ve düşük kan basıncı oluşabilir. Karaciğer işlev bozukluğu, kalp hastalığı ve böbreklerde hasar olan hasta kişilerin ilacı kullanırken çok dikkatli olmaları gerekir. Çünkü aksi halde ciddi acıdan yan etkiler yaşanabilir.

Penis sertleşme problemi 40 yaşın üzerinde olan her iki erkekten birinde mutlaka görülür. Bu rahatsız edici durum saglık bilincinin tam anlamıyla gelişmediği toplum yerlerinde kimseye söyleyemeyip, danışılamayan bir durumdur. Cinsel organın sertleşmemesi ya da cinsel ilişki suresi boyunca yeteri kadar sert kalmaması farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir.

Özellikle psikojik sorunların yanı sıra bazı ilaç etkileşimleri ya da damarsal sorunlar bu konuda etkili olabilir. Penis sertleşmesi erkeğin cinsel olarak uyarılması ile sonuçlanır. Sildenafil Sitrat içildiği zaman cinsel uyarı olarak devreye girer ve sertleşmeyi ve sertleşmen in uzun bir süre devam etmesini sağlar.

Sildenafil Sitrat

Enerji içeceklerinde ve çikolata gibi benzeri ürünlerde yer alan Sildenafil adlı maddenin sağlık açısından pek çok zararı bulunur. Sildenafil Sitrat kullanan kişilerde genellikle vücudun diğer bölgelerinde ve atardamarlarda genişlemeler meydana gelir. Bu etkiye bağlı olarak baş ağrısı, baş dönmesi gibi şikayetler gün yüzüne çıkabilir.

Doz ne kadar yüksek olursa maddenin tehlikesi de o kadar artar. Sildenafil aksiyon mekanizma yeri genellikle hücreler içinde bazı reaksiyonları hızlandırıp fosfodiesteraz isimli enzimi engeller. Bu enzim engellendiği taktirde otomatik olarak nitrik oksit isimdeki kimyasal turun seviyesi yükselir. Bu kimyasal ise vücudun çeşitli bölgelerindeki kan damarlarının rahatlamasını sağlar.

Sildenafil Nasıl Kullanılır?

Sildenafil ilişkiden bir saat önce alınmalıdır. Yutularak içilen Sildenafil 30 dakika sonrasında etkisini göstermeye başlar. İlacın etkisi hemen hemen 4 saat boyunca sürer. Günlük kullanılması gereken doz miktarı 50mg’dır. Bunun yanı sıra 25mg da yeterli olabilir. Doktor tarafından uygun görüldüğü taktirde bazı kişilerde ilacın dozu 100 mg ‘ye kadar yükseltilebilir. İlaç bütün hastaların yüzde 75 ve 80’inde etkili olabiliyor. Mavi ya da yeşil görme, hazımsızlık, yüzde kızarma gibi yan etkiler görülebiliyor.

Genelde Sildenafil sertleşme sorunu için kullanılır ve bağımlılık yapma gibi bir durum söz konusu değildir. İlaç 20 mg’lık hap şeklinde olur ve 10 mg Sildenafil içeren bir kullanımlık enjeksiyon için şişe olarak verilir. İlacı alabilmek için doktor tarafından yazılması gerekir ve öncesinde ilaç için rapor çıkartılması gerekir.

Sildenafil Nedir?  Ne İşe Yarar?

Dünya saglık örgütü tarafından grup 1 hastaları için pulmoner arteriyle hipertansiyon tedavisi amacıyla onaylanmış fosfodiesteraz-5 inhibitörü ismi ile bilinen oral bir ilaç olarak kullanılır. Bu tedavi işleminin en büyük amacı egzersiz yeteneğinin gelişmesini sağlamak ve klinik kötü durumu geciktirmek için tercih edilir.

İlacın etkinliğini göstermeye yarayan araştırma çalışmaları ise en çok WHO fonksiyonel sınıf 2 ve 3 olarak derece alan semptomlu hastaları içerir. Sildenafil PAH için Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve ilaç idaresi tarafından 2005 yılında onay almıştır. İlgili Link: Vajinismus Nedir

Büyük bir ilaç firması Sildenafil ilacını yüksek tansiyon tedavisinde kullanmak için geliştirdi. Fakat ilaç klinik deneyler üzerinde test edildiği zaman bazı erkek hastalar için çok ilginç bir yan etki yarattı. Penis reaksiyonların sıklık ve kuvvetinde artış görülmeye başlandı. Firma ise bu durumda ilacı sertleşme bozukluğu tedavisi için test etmeye karar verdi.

Hal böyle olunca sonunda o amaç doğrultusunda ünlü bir isim ile piyasaya sürüldü. Sildenafil ‘in asıl amacı sertleşme bozukluğu görülen hastaları tedavi etmek içindir. Erkekler ilacı kullanırken cinsel ilişkiden 30 dakika ya da 4 saat öncesinde alabilir. İlaç, penise kan dolaşımını artırma sebebiyle kullanılır. İlgili Link: Varikosel Tedavisi

Sildenafil Zararları

Sildenafil ‘in başlıca zararları yüz kızarması, baş dönmesi, görmede bulanıklık, karın ağrısı ve baş ağrısı gibi durumlar gözlemlenebilir. İlaç göğüs ağrısına iyi gelmek amacıyla kullanılam nitratlar ile alınmamalıdır. Çünkü birleşme sonucu kan basıncında tehlikeli bir düşüşe sebep olabilir. Dört saatten fazla ereksiyon yaşayan kişiler mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gitmelidir.

Aksi halde bu durum sonucunda penise zarar gelme gibi durumlar ile karşı karşıya kalınabilir. Birçok hasta kişi Sildenafil ilacını sorunsuz bir şekilde kullansa da bazı hasta kişilerde bu ilaçlı tedavi iyi sonuç vermeyebilir.

Özellikle yakın zaman dilimi içerisinde inme ve kalp krizi gibi sağlık sorunu geçirmiş kişi bu ilacı kullanmamalıdır. Çünkü olası bir aksilik sonucu düşük tansiyon, karaciğerde bir anormallik işlev durumu ya da böbrek hasar sorunu gibi altta yatan durumlar ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda hasta kişinin şiddetli yan etki riski artma gibi bir problemle karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle ilaç bu kişiler tarafından dikkatli ve özenli kullanılmalıdır.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version