Smear Testi Nerde Yapılır
Smear Testi Nasıl Yapılır

Smear testi kadınlar tarafından çok sık uygulanan bir rahim ağzı kanser testi olarak bilinmektedir. Bu test sayesinde rahim ağzı kanseri erken bir şekilde teşhis edilmektedir. Smear testi yapılırken her hangi bir ağrı veyahut acı hissettirmemektedir. Her kadının senede bir de olsa bu testi yaptırıp önlem alması gerekmektedir. Fakat iyi huylu nedenler sonucu ile total histerektomi geçirenler, servikal lezyona sahip olup 3 defa art arda test yapmış ve negatif sonuç almış olanlar, 70 yaşını aşmış ve son 10 yıl içersinde 3 adet smear testi negatif sonuç vermiş olan kadınların smear testini tekrarlanmasına gerek duyulmamaktadır. İlgili Link: Gastrit Hastalığı Nedir?

Smear Testinin Aşamaları

Bu test kesinlikle kadınların adet döngüsünün başladığı süre zarfı içerisinde yapılmamalıdır. Testin doğru sonuç vermesi ve yapılan testten verim alabilmek adına test için en iyi zaman adet zamanından en az 10 veyahut 20 gün geçtikten sonradır. Smear testine başlanırken öncelik olarak rahim ağzının görülebilmesi adına vajinaya spekulum ismi verilen bir muayene aleti yerleştirilir. Bu işlemin ardından rahim ağzına küçük bir sürülerek hücre örnekleri toplanır. Toplanan bu hücre örnekleri cam tabaka üzerine yayılarak bir patalog tarafından mikroskop ile incelenir ve hücreler de anormallik olup olmadığı tespit edilir. Bu incelemenin asıl nedeni kanser olup olmadığını anlamaktır fakat bu nedenin yanı sıra kansere yol açabilecek hücrelerin varlığı da tespit edilmektedir. Smear testi uygulanmadan 48 saat önce herhangi bir cinsel ilişki yaşanılmamış olması gerekmektedir. Vajinanın yıkanmamış ve vajinaya hiç bir krem sürülmemiş olması gerekmektedir.

Smear Testi Ne Zaman Yapılmaya Başlanmalıdır

Kadınların rahim ve vajina sağlığı açısından oldukça önemli olan bu test ilk cinsel birliktelik olduktan 3 sene sonra yapılmaya başlanmalıdır. Bunun yanı sıra bir kadın 21 yaşını doldurduğu zaman bu testi yapmaya özen göstermelidir. 30 yaşının altında olan kadınlar yılda bir kez smear testini tekrarlamaya özen göstermelidir. 30 yaşını aşmış olan kadınlar ise 3 kez art arda yapılmış olan ve negatif sonuç vermiş olan smear testi almışsa bu testi en fazla 2-3 yılda bir tekrarlamalıdır. İlgili Link: Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Anormal Smear Testi Olan Hastaların Tedavisi Nasıl Olur

Smear testinde anormallik rastlanmış ve test sonucu pozitif çıkmış olan kadınların tedavisi genellikle kolposkopi esnasında bir lazer yardımı ile çıkarılır veyahut şüpheli alanlar dondurulur. Bu tedavi yöntemleri kanser öncesi tedbirin alınması, kanserin yok edilmesinde önemli ve etkili bir yöntemdir. Tedavi sonrasında hastalar düzenli bir şekilde takibe alınarak, takibi sağlanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz