Stresi Azaltmanın 6 Kolay Yolu
Stresi Azaltmanın 6 Kolay Yolu! |Dinamik Yaşam

Hayatımızın herhangi bir yerinde kolayca stres altına girebiliriz ve bu gayet normaldir. Ancak bazı kişilerde stresin artması kalp rahatsızlıkları, tansiyon ve başka rahatsızlıkları da beraberinde getirebilmektedir. Bu yazımızda stresi azaltmanın yolları konusunu sizler için listeledik. Stres sahibi bireyler için stresi azaltmanın yöntemlerini bu yazı içerisinde öğrenmiş olacak ve stres probleminizin çözümünü bulabileceksiniz.

Stres
Stresi Azaltmanın 6 Kolay Yolu! |Dinamik Yaşam

Stresi Azaltmanın Yolları

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki, fazla strese maruz kalmak insan vücudunda olumsuz etkilere yol açacaktır. Bu etkilerden bazıları şu şekilde;

  • Duygusal bozukluklar
  • Baş dönmesi
  • Vücutta oluşan ağrılar
  • Çeneyi ve dişi sıkma
  • Halsizlik
  • Uyku problemleri
  • Kalp problemleri

Gibi birçok rahatsızlık belirtileri baş gösterebilir. Stresi kontrol altına almak için yapabileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor.

Sigarayı Bırakın veya Azaltın

Sigara vücudunuzda farklı uyarıcılar oluşturur ve stresinizin artmasına neden olur. Her strese girdiğinizde sigara içmeniz buna bağlıdır. Sigarayı bırakarak bu uyarıcılardan kurtulabilir ve stres miktarınızı azaltabilirsiniz.

Spor Yapmak Stresi Azaltır

Bunu her yerde duydunuz belki de ancak doğru bir bilgidir ve denediğiniz takdirde işe yaradığını görebilirsiniz. Vücudunuzu dengeleyen spor egzersizleri ile günlük temponuzu oluşturabilirsiniz. Ancak bunu abartmadan devam ettirmek lazım. Zira stresi azaltmanın yolu budur.

Dinlenmeye İhtiyacın Var

Herhangi bir nedenden dolayı strese girdin ve bu stresi üzerinden atabilmen için dinlenmen gerekli. İnsan kendi için zaman ayırmadığında ve kafasını dinleyemediğinde kolayca strese girer ve kontrol altına alamayacak hale gelebilir. Kendinize zaman verin. Dinlenme esnasında düzenli nefes tekniklerini kullanarak stresinizi hafifletmeye çalışın.

Beslenmenize Çekidüzen Verin

Stresi azaltmanın yolları içerisinde strese bağlı olarak beslenme bozuklukları yer alabiliyor. Özellikle kilo problemleri yaşayarak ve stresi buna bağlı olarak gelişen kişilerde beslenme bozuklukları, kişinin stresini kontrol altına alamamasına ve artmasına neden olmaktadır. Beslenme alışkanlığınızı değiştirdiyseniz eski alışkanlığınıza geri dönmelisiniz.

Stres Nedeninizi Düşünün

Neden stres altındasınız? Bunu iyice düşündükten sonra kendinizi teselli edin. Zira bu yaşanan olay size zarar veriyor. Bu olayı yapabiliyorsanız silin ve yeniden başlayın. İnsanların stres altına girmesinin en büyük nedenleri aile problemleri, kilo problemleri ve yaşanan travmalardır. Kendinizi en iyi siz tanıyorsunuz. Bu sorunun altından kalkabileceğinizi kendinize aşılayın ve kendinizi motive edin.

Bakış Açınızı Değiştirin

Stresinize neden olan olaylara farklı açılardan bakmayı deneyin. Çoğu zaman bu işe yarar. Yanlış anlaşılma gibi durumlarda bakış açınızı değiştirerek olayları düşleyin ve sorunu çözmeye çalışın.

Stresin Hayatınıza Diğer Olumsuz Etkileri

Strese girdiğinizde stresi geçirmenin yollarını arıyor olabilirsiniz. Bu sizin mücadele ettiğinizi gösterir. Ancak bazen öyle stres altına girersiniz ki vereceğiniz kararlar size doğru gelse de aslında çok yanlış kararlar olabilmektedir. Bu da sizin stresinizi ikiye katlar. Sürekli olumlu düşünün ve olumsuz düşüncelerinizi bir kenara atın. Bir şeylere karar vermek zorunda olduğunuzda sakin bir tavırla uzun uzun düşünün öyle karar verin. Unutmayın stres altında size yanlış kararlar doğru gelebilir. Stresinizle başa çıkamadığınızı düşündüğünüzde başka insanlardan yardım rica edin.

Stresi Azaltmanın Yolları Nelerdir
Stresi Azaltmanın Yolları

Ayrıca stresli olduğunuzda vücudunuz eskiden olduğuna göre daha fazla gerilim oluşturacaktır. Bu gerilimler sinirlerinize baskı oluşturabilir ve baş ağrısı gibi etkenler doğurabilir. İsterseniz masaj yaptırarak vücudunuzu rahatlatabilirsiniz.

Stres ve Uyku Problemleri

Strese girdiğinizde doğru orantıyla uykunuzda problemler oluşmaya başlayacaktır. Bu gayet normaldir çünkü zihninizi meşgul eden bazı olaylar var. Bu olayları tam yerine oturtmadan uyuyamayabilirsiniz. En kısa zamanda aklınızdaki kötü senaryolardan kurtulun ve yatmadan önce iyice kendinizi yorun. Üstte belirttiğimiz gibi spor yapabilirsiniz. Kafeinli içeceklerden kendinizi kesin ve sevdiğiniz birisiyle sohbetler edin. Doğru insanlara sıkıntınızı anlatmak her zaman stresi giderici bir faktör olmuştur.

Bu yazımızda stresi nasıl kontrol altına alırız ve stresi azaltmanın yolları hakkında bilgiler verdik. Stresli olduğunuz zamanlarda düşüncelerinizin farklı yönlere kaydığını göreceksiniz. Ancak insanlar bilinçlidir ve kendileri karar verirler. Yanlış kararlardan kaçının. Hayatınızı düzene sokmaya bakın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz