Süt Parası Nasıl Alınır
Süt Parası Nasıl Alınır Başvuru Şartları | Dinamik Yaşam

Ülkemizde yeni doğum yapmış SSK’lı olarak çalışan annelere ve eşi çalışmayan ve SSK’lı olarak çalışan babalara farklı yardımlar yapılıyor. Bu yardımlardan bir tanesini de süt parası oluşturuyor. Süt parası yardımından 657 sayılı yasaya tabi olarak çalışan devlet memurları yararlanamıyor. Bu kanundan yararlanmak için SSK’lı olarak çalışıyor olmak gerekiyor.

Son yıllarda çocuk yardımı adı altında birçok yardım yapılıyor. Doğum yardımı, bez yardımı ve aile yardımı, süt yardımı ile farklı yardımlar arasında bulunuyor. Bu bakımdan süt yardımı ile diğer yardım faaliyetlerini karıştırmamak gerekiyor. Süt yardımı yalnızca SSK’lı olarak çalışan annelere ve eşi çalışmayan fakat kendisi SSK’lı olarak çalışan babalara veriliyor.

Süt Parası İçin Hangi Kuruma Başvuru Yapılıyor?

Ssk’ya tabi olarak çalışan bay ve bayanlar süt parası alma hakkı kazanabiliyor. Yardımdan yararlanmak için başvuru yapılmış olma şartı aranıyor.  Bu yardım yalnızca bir kereye mahsus olarak yapılıyor. Eğer anne çalışıyor ve bebeği dünyaya geldiyse bu haktan yalnızca anne yararlanabiliyor. Eğer anne çalışmıyor ve baba Ssk’lı olarak çalışıyorsa bu haktan yalnızca baba yararlanabiliyor. Eşlerin her ikisi de Ssk’lı olarak çalışıyorsa yalnızca bir tanesi bu ödemeden yararlanabilmektedir. İlgili Link: Anneler İçin Süt Yapıcı Besinler

Süt parası yardımı başvuruları aile.gov.tr adresine elektronik ortamdan yapılabildiği gibi, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar birimine de bizzat yapılabiliyor. Şahsen yapılan başvuru ile elektronik ortamda yapılan başvurular arasında hiçbir fark bulunmuyor.

Süt Yardımı Alma Hakkı Kazanmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Süt yardımı alabilmek için bazı koşulları sağlamak gerekiyor. Bu şartlar,

-Tc vatandaşı olmak,

-4A ve 4B kapsamında fiilen çalışıyor olmak,

-Bebeğin canlı olması,

-Bebeğin 2015 yılı ve sonrasında doğmuş olması,

-Çalışılan iş yerinde 6 aylık sigorta pirimlerinin yatırılmış olması gerekiyor. Bu şartları taşıyan sigortalı anne ya da baba süt yardımı almaya hak kazanıyor.

Süt Parası Almak İçin Başvuru Sırasında Hangi Evraklar Gerekiyor?

Süt ParasıBaşvuru Şartları

Süt parası almak için bebeğin nüfus cüzdanı ve hastaneden alınan ve üzerinde anne ve babanın isimlerinin yazılı olduğu doğum raporu gerekiyor.

Süt Parası Ne Kadar?

Süt parası ödeneği her yıl alınan Bakanlar Kurulu kararı ile belirleniyor. 2020 yılında alınan kararla süt parası ödeneğinin 2020 Ocak ayına kadar 180 lira olduğu belirtilmiştir. Eşi yeni doğum yapmış ya da kendisi doğum yaparak canlı bir çocuk sahibi olmuş olan anne ya da babaya verilen bu ödenek ailelerin başvurusu sonrası yapılan bir ödemedir. Başvuru yapmayan kişiler bu ödemeyi almaya hak kazanamamaktadır. Ayrıca doğum yapılan yıl baz alınarak süt yardımı ödemesi yapılacaktır. Doğum yılı in belirlenen süt yardım parası ne kadarsa ailelere de o yıl belirlenen süt yardımı parası ödenir.

Süt Parası Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

Süt parası ödemelerinde başvuru esası kabul edilir. Bebeği dünyaya geldikten hemen sonra süt parası ödeneği için başvuru yapan anne veya babalara bir ay sonrasında ödeme yapılıyor. Ancak bu tarihler her ayın 8’i ile 14’ü arasında belirlenmiştir. Doğumun gerçekleştiği ayı takip eden ayın 8-14’ü arasında bu ödeme gerçekleşir. İlgili Link: KOSGEB Girişimcilik Destekleri Nelerdir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz