Tazminat Avukatı Nedir
Tazminat Avukatı | Dinamik Yaşam

Haksız olarak uygulanan fiiller ya da farklı nedenlerden meydana gelen anlaşmazlıklar, tazminat hukuku alanına girmektedir. Tazminat avukatı da bu alanda destek veren kişilerdir. Tazminat avukatları, insanların maddi ve manevi tazminat dava süreçlerini yürütürler ve davaları kazanmaları için mücadele ederler. Özellikle yapılan bütün işlemlerin hukuki prosedüre uygun olmasını sağlarlar.

 

Tazminat Davası

 

Bir takım haksız fiiller sonucunda maddi ve manevi kayıpların telafisi tazminat davası yoluyla giderilir. Tazminat davası konusu oldukça geniştir fakat genel olarak haksızlığa uğradığını düşünen kişiler, buna neden olan kişilerden bir takım kayıplarını talep etmeleri olarak özetlenebilir.

Tazminat davaları, farklı mahkemelerde açılabilmektedir. Asliye Hukuk Mahkemesi, İş Mahkemesi ve Asliye Ticaret Mahkemesi bunlardan bazılarıdır. Söz konusu mahkemeler, kendilerini ilgilendiren davalara bakarlar. Örneğin iş kazasıyla ilgili tazminat davalarına İş Mahkemesi bakarken şirketlere ticari faaliyetlerinden dolayı açılan davalara Asliye Ticaret Mahkemesi bakar.

Ayrıca söz konusu davaların tarafların ikametgahının olduğu yerde ya da olayların yaşandığı merkezdeki mahkemelere açılması gerekmektedir. Bunların haricindeki yerlerde keyfi olarak davaların açılması söz konusu değildir. Tazminat avukatı, bu konudaki gerekli olan hukuki prosedürü ve izlenmesi gereken yolu bilmektedir. Bundan dolayı da prosedür ile ilgili herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

 

Tazminat Hukuku Nedir?

 

Tazminat hukuku, tazminatları içerisine alan en geniş ifadelerden bir tanesidir. Bu hukuk içerisinde farklı sebeplerden dolayı açılan bütün davalar ve bunlarla ilgili işlemler bulunmaktadır. Yani sürecin nasıl olacağını açıklayan maddeler olarak da tanımlanabilir.

Borçlar hukukundan kaynaklanan sözleşmelerin ihlali, iş hukukundan kaynaklanan kıdem, ihbar tazminatları, iş kazası tazminatları ve farklı hukuklardan kaynaklanan uyuşmazlıkların çözülmesinde tazminat hukuku etkin olarak rol oynamaktadır. Tazminat avukatı ise bu sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için gerekli olan işlemleri yapmaktadır. Dolayısıyla da tazminat sürecinin önemli ayaklarından birisinin avukatlar olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

 

Tazminat Davası Türleri

 

Tazminat davaları farklı hukuka göre açılabilir. Bu davaların iki türü bulunmaktadır. Bunlar:

  • Maddi Tazminat Davaları
  • Manevi Tazminat Davaları

Maddi tazminat davaları, adından da anlaşılacağı gibi maddi olarak meydana gelen kayıpların telafisi için açılmaktadır. Ölüm, yaralanma, malullük durumu, taşınmazların zarar görmesi ve benzeri konular için açılmaktadır. Tazminat avukatı, bu davaları açarak gerekli olan işlemleri yürütmektedir. Manevi tazminat davaları ise haksız fiil sonrasında kişilerin ruhsal ve duygusal olarak yaşamış olduğu çöküntüler için talep edilir.

 

Tazminat Davası Ne Kadar Sürer?

 

Tazminat davalarının farklı türleri bulunmaktadır ve buna bağlı olarak ne kadar sürecekleri ile ilgili net bir zaman söylemek çok zordur. Farklı hukuklara dayanılarak açılacak olan davaların her birisi kendi içinde özeldir ve bazıları 3 ay içinde sonuçlanırken bazılarının sonuçlanması 2 yılı bulabilir. Bundan dolayı da davanın durumuna ve seyrine göre süre değişecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz