tum-gun-bilgisayar-basinda-oturanlar-icin-saglikli-oneriler
Tüm Gün Bilgisayar Başında Oturanlar İçin Sağlıklı Öneriler | Dinamik Yaşam

Belki işimiz gereği belki de başka çeşitli sebeplerden dolayı çoğu günler, bilgisayar başında uzunca zaman oturmak zorunda kalabiliyoruz. Hele ki bilgisayarın eğlenceden, işe birçok alanda işe yaraması sonucu birçok yerde bilgisayar kullanılmaya başlanmıştır.

Özellikle son yıllarda evlerden, iş yerlerine kadar birçok alanda bilgisayar ve internet bulabilmek oldukça mümkündür. İnsanların neredeyse tamamı birçok ihtiyaçlarını bilgisayarlar üzerinden görebiliyor bu da doğal olarak onların bilgisayar başında daha çok zamana geçirmesine sebebiyet veriyor. Ayrıca iş yerlerinde, ofislerde çalıştığı iş gereği bilgisayar başında olan insanlarda oldukça fazla zaman harcarlar.

Bu şekilde neredeyse tüm gününü bilgisayar başında geçiren insanlarda ağrılar ve benzeri bir çok şikayet ortaya çıkabilir. Bunun temel sebeplerinden birisi ise gün içinde oldukça uzun süre boyunca hareketsiz olarak bilgisayar başında oturmalarıdır.

Bunun yanı sıra bu durumun her gün tekrar etmesi de ayrıca bu ağrıların çok daha sık görülme riskini arttırdığı için zamanla böyle problemlerin ortaya çıkması oldukça normal sonuçlardır. Bizler her ne kadar bilgisayar başında belli sebepler yüzünden durmak zorunda olsak bile, yine de sağlığımız adına çeşitli hareketleri de yapmamız gerekmektedir.

Fakat yoğun iş temposu ve bilgisayar başında oturmamızı gerektiren bazı zorunluluklar yüzünden, ne harekete ne de spora saat zaman ayıramıyoruz ve bunun sonucu olarak da günün sonuna doğru oldukça fazla yoruluyoruz. Neredeyse her yerimiz ağrıyor. Fakat spor ve harekete çokça zaman ayırmadan egzersiz yaparak işin üstesinden bir nevi kolaylıkla gelebilirsiniz.

 

Gününün Neredeyse Tamamını Bilgisayar Başında Geçirenler Mutlaka En Azından Bu Egzersizleri Uygulamalıdırlar.

 

Çeşitli ağrıların sürekli aynı yerde hareketsiz olarak oturmaktan kaynaklandığı hiç şüphesiz ki ortadadır.

Bu nedenle en azından ara sıra oturduğumuz yerden kalkıp küçük bir yürüyüş yapmamızın bile, bize oldukça büyük fayda getireceğini fark edeceksiniz.

Yürüyüş dışında ise bize oldukça fazla yararı olacak olan çeşitli esneme hareketleri yaptığımız takdir de rahatladığınızı hissedeceksiniz ve tüm bu egzersizlerden sonra hiç şüphesiz ki, işinize daha çok konsantre olacaksınız.

Ayrıca akşam olunca, özellikle bel taraflarınızda sürekli hareketsiz oturmaya bağlı, ortaya çıkabilecek çeşitli muhtemel ağrılarınızın oranını da minimuma indirmiş olursunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz