Uzaya Çıkma Süresi Ne Kadar Sürer
Uzaya Çıkma Süresi Ne Kadardır | Dinamik Yaşam

Uzay, yerçekimi kavramını tamamen hayatımızdan çıkardığımız bir boşluktur. Uzayda insanlar tamamen beyin şeklini ve genetik yapısını kaybetme olanağına sahiptir. Yerçekiminin olmadığı ve  Dünya’dan oldukça farklı bir yer olması sebebiyle uzayda henüz yaşam belirtilerine rastlanmamıştır. Uzay çağı dediğimiz çağ ise, Sovyet Rusya Yuri Gagarin’i 1961’de uzaya gönderilmesi ile başladı. Milenyumun insanla geçirmiş olduğu büyük teknolojiler sayesinde insanlarda uzay çağını beraberinde getirdi. Bu şekilde meraklarını gidermek ve keşfetmek onların doğasında olduğu için bu yolculuğu başlattılar.

 

Neden Uzaya Çıkmak İstenir?

 

İnsanoğlu her zaman merak içerisinde hayatını sürdürmüştür. Yaşadığı dünyanın dışında neler olduğunu merak etmiş ve daha fazla bilgi edinmek için çabalamıştır. Uzaya çıkmak da bu meraklardan birisidir. Dünyanın dışında neler olup bittiğini ve nasıl bir atmosfere sahip olduğunu öğrenmek ve merak etmek her insanın kafasındaki soru işaretidir. Hem daha fazla gezip görmek, hem daha fazla yer ve varlıklar keşfetmek insanoğlunun her zaman aklına çelmiştir.

 

Uzaya Çıkma Süresi

 

Teknoloji ile birlikte yapılmış olan kısa sürede gerçekleşen bir yolculuktur. Dünya ile Ay arasında yapılır. Dünya ile ay arasında da 360 bin kilometre mesafe vardır. Dünya ile Güneş arasında ise, 149 milyon 600 bin kilometre mesafe vardır. Bu mesafeler dünyadan gidilen gezegenlere göre değişiyor. Uzay mekikleri gelişmesi ile birlikte bu mesafeler olabildiğince kısa bir sürede atlatılıyor. Artık dünyamızın uydusu sanki ülkemizden uçakla bir şehirden bir şehre gidiyormuş gibi kısa sürede gerçekleşiyor.

 

Yıllardır Dünya’nın yörüngesinden çıkabilmek günleri alırken şu an sadece saatleri alıyor. Uzay mekiklerinin gelişmesi uzun mesafeleri  yakınlaştırmaktadır. Mekiklerin hızı ise 25 bin ve 30 bin arasında olabilmektedir. Uzaydan herhangi bir gezegene giderken gidiş süresi değişiklik gösterebildiği gibi örnek olarak aya ulaşmak ise 8 veya 10 saatte ulaşılabilir. Başka bir örnek ile Venüs’ e yolculukta ise, bir aya yakın sürede ulaşılabilir. Çünkü ay ile uzay arasındaki mesafe kadar az değildir kilometresi. İlerleyen teknoloji ile beraber daha da yüksek noktalara ve daha kısa sürelerde ulaşılacağı kesin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz