Uzaya Giden Ülke Sıralamaları Nasıldır
Uzaya Giden Ülke Sıralamaları | Dinamik Yaşam

Uzay mutlaka her insanın merak ettiği ve birçok araştırmanın konusu olmuştur. Uzay nedir, uzayda hayat var mıdır ,uzaylıların varlığı gerçek mi gibi sorular dünyanın yüzyıllardır merak ettiği bir konudur.

Uzayda bilmediğimiz birçok galaksi ve yıldızın olduğu düşünülmekte bu durumda uzay çıkma fikrini doğurup merakı arttırmaktadır. Dünya ülkeleri uzay konusunda yeryüzünde olduğu gibi yarış içerisindedir.

Uzay büyük bir araştırma konusu olduğundan dolayı geçen zamanda uzay araştırmaları için birçok araştırma merkezleri, gözlem evleri ve üniversitelerde bölümleri açılmıştır.

İlk olarak bu merakının arkasından giden ülke Rusya olmuş olsa da uzay gelişen teknoloji ile 19.yy ve 20.yy da ön plana çıksa da uzaya olan merak yüzyıllar önce başlamış uzayı araştırmak için birçok aletler icat edilmiş ve o zamanın şartlarına göre birçok araştırma yapılmıştır.

Her bulunan bilgi insanoğlunda daha çok merak uyandırmıştır. Zamanla uçağın icadıyla daha detaylı incelemeler başlamış ülkeler arasında rekabet oluşmaya başlamıştır. Füze, uydu, radyo uydularının gelişmesiyle uzayla olan bağlantılar daha da güçlenmiştir.

Uzay araştırmaları rekabetten dolayı ülkeler arasında soğuk savaşın başlama nedenlerinden biri haline gelip ülkeler birbirleri arasında uzay konusunda üstünlük sağlamaya çalışmıştır.

 

Uzaya İlk Çıkan Ülke Rusya

 

Uzay biliminde ABD önde gözükse bile uzay konusunda ilk büyük adımları atan ülke Sovyetler Birliğidir. Uzay konusunda ki ilk önemli olay 4 Ekim 1957 geldi. Sovyetler Birliği, ilk insan yapımı olan uyduyu başarılı bir şekilde yörüngeye yerleştirmiştir. Dört radyo anteni olan yaklaşık yarım metre çaplı küre şekliyle uzay çağının sembolü olan bu araca Rusça ‘uydu’ anlamına gelen  Sputnik ismi verildi. Bu durum en büyük rakibi olan ABD’de büyük bir şok etkisi yarattı.

 

Uzay Yolculuğunda 2.Ülke ABD

 

ABD uzay konusunun önemini anlayarak uzay bilimi ve araştırmaları konusunda birçok yasa getirmiş ve bu alanda birçok gözlem evi oluşturmaya karar vermiştir. Sovyetler Birliğinin uydu göndermesinden kısa bir süre sonra ABD Havacılık ve uzay dairesi  NASA kurulmuştur.

Uzaya ilk uydu, insan, hayvan, kadın gönderen ve uzay yürüyüşünü gerçekleştiren ülke Sovyetler Birliğidir. ABD bunun üzerine 2.ve ilk ABDli olan insanı uzaya göndermiştir.

Sovyetler Birliğinin dünyada dikkat çektiren bu adımların  arkasındaki deha Sergei Korelevdir. Ölümünün ardından ABD ile Sovyetler Birliği arasında anlaşma yapılarak ortak uzay araştırmaları yapılmış buda rekabeti ortadan kaldırmış uzay araştırmalarında duraksamaya sebep olmuştur.

 

Uzay Yolculuğunda İlk Asya Ülkesi Çin

 

Dünya da yarışı tekrar başlatan ülke Asya ülkesi olan Çin’dir. İlk Asyalı yolcuyu gönderen ülke Çin olmuş Japonya ile arasında rekabeti başlatmıştır. Asya ülkelerinin Özellikle Çin ve Japonya gibi dev ülkelerin bu yarışın içine dâhil olmasıyla tekrar ülkeler arasında büyük bir rekabete yol açmıştır. Diğer dünya ülkeleri de yavaş yavaş uzay yolculuklarına başlayacaktır.

 

Uzaya Giden Ülkeler Listesi

 

ABD, Rusya, Afganistan, Brezilya, Bulgaristan, Kanada, Çin, Küba, Çekoslovakya, Avrupa Uzay Ajansı, Macaristan, Hindistan, İsrail, Japonya, Kazakistan, Malezya, Meksika, Moğolistan Sovyetler Birliği, Suudi Arabistan, Slovakya, Güney Afrika, Güney Kore, Suriye, Ukrayna, Vietnam’dır. Ülkemiz maalesef uzaya giden ülkeler arasında yer almamaktadır.

 

Uzay mutlaka her insanın merak ettiği ve birçok araştırmanın konusu olmuştur. Uzay nedir, uzayda hayat var mıdır ,uzaylıların varlığı gerçek mi gibi sorular dünyanın yüzyıllardır merak ettiği bir konudur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz