Vajinismus Tanısı Nasıl Konulur

0
199
Vajinismus Tanısı Nasıl Konulur | Dinamik Yaşam
Vajinismus Tanısı Nasıl Konulur | Dinamik Yaşam

Vajinismus rahatsızlığına sahip kadınlarda çoğunlukla, cinsel ilişki sırasında acıdan çok acıdan korkma durumu meydana gelmektedir. Cinsel ilişkiye girmeleri sonucunda çok acı çekeceklerini düşünürler.

 

Vajinismus rahatsızlığına sahip kadınlar, cinsel ilişkiye girmeye yakın oluşan haz alma ve anı sürdürme aşamalarında bir sıkıntı yaşamaz iken, birleşme (penetrasyon) aşamasına gelindiğinde istemsizce kasılma gerçekleşir. Bazı zamanlarda cinsel organda meydana gelen kasılmalarla birlikte, vücuttaki diğer kaslar da tepki göstererek kasılabilmektedir.

 

Vajinismus durumunu yaşayan kadınlarda, haz alma ve vajinal ıslanma (lubrikasyon) durumları gerçekleşmektedir. Ayrıca ön sevişme zamanlarında kadınlar oldukça rahattır. Kasılma durumu, cinsel yol ile birleşme durumunda meydana gelmektedir.

 

Kasılma beraberinde acı ve ağrı duyma korkusu ile devam etmektedir. Bu durumda vajinal ıslanma ve haz sona erer. Kasılmalar vücudun birçok yerinde meydana gelir.

 

Örneğin; kalça, bacak, boyun, çene gibi. Bu belirtiler gözlendikten sonra vajinismus tedavisi nasıl yapılır? Bunun hakkında bilgi almanız gerekmektedir.

 

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır? Bu konularda belirli şikayetleri olan kadınların, deneyimli bir jinekolog hekim tarafından muayene olmaları önerilmektedir. Cinsel ilişkiye girmeyen ve cinsel ilişki sırasında acı ve ağrı korkusu yaşayan kadınların, kendilerinde bu belirtileri tespit etmesi sonucunda bir jinekoloğa muayene olması uygun görülmektedir.

 

Bunun sonucunda cinsel organda herhangi bir problem olup olmadığı hekimler tarafınca tespit edilecektir. Kadınlarda cinsel ilişkiye kızlık zarının sert olması, kalın olması ya da yüksek kenarlı olması gibi etkenlerden dolayı da girilememektedir.

 

Peki bu durumlarda vajinismus tedavisi nasıl yapılır? Bu tür rahatsızlıklara sahip kadınlarda medikal (ilaç ile) tedavi ya da cerrahi tedavi ile başarılı sonuçlar elde edilebilir. Vajinasında herhangi bir problem bulunmayan, psikolojik nedenlerden dolayı bu durumu yaşayan kadınlar için de cinsel terapiler ile çözüm aranmaktadır. Vajinismus durumu genellikle psikolojik nedenlerden dolayı meydana gelmektedir.

 

Vajinismus Görülme Sıklığı Nedir?

 

Vajinismus, cinsel ilişki sırasında istemsizce kasların kasılması durumudur. Peki vajinismus görülme sıklığı nedir? Vajinismus durumunun dünya üzerinde görülme sıklığı yaklaşık olarak %5 ve %17 arasında değişim göstermektedir. Cinsel sorun üzerine hastanelere yapılan başvurularda hekimlerin en çok karşılaştıkları rahatsızlık arasında yer almaktadır.

 

Ülkemizde, yapılan araştırmalara göre her 10 kadından birinde vajinismus şikayetleri gözlemlenmektedir. Dünya üzerinde özel alan olarak görüldüğü için bu rahatsızlık genel anlamda gizlenmeye çalışılmaktadır. Dünya genelinde ise %5 ve %47 oranında vajinismus rahatsızlığına sahip kadın bulunmaktadır.

 

Vajinismus tedavisi nasıl yapılır? Bunun sonucunda kadınlara gevşeme egzersizleri, medikal tedavi, botoks uygulamaları ve solunum egzersizleri gibi yöntemler hekimler tarafından önerilmektedir. Psikoterapi ile de vaijinismus tedavisi gerçekleştirilmektedir.

 

Vajinismus’un Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

 

Vajinismus, cinsel ilişkiye engel olan ve eşlerin problem yaşamasına neden olan bir durumdur. Vajinismus rahatsızlığına kızlık zarının sert olması, kalın olması, ya da yüksek kenarlı olması sebep olamaktadır. Bu problemler dışında kadınlarda psikolojik olarak da vajinismus görülmektedir. Genellikle vajinismus nedeni psikolojik olarak bulunmaktadır.

 

Vajinismus’un psikolojik nedenleri nelerdir?

 

Anksiyete: Cinsel ilişkiye karşı oluşmuş travma, daha önceden cinsel ilişki üzerine kötü bir deneyimin bulunması gibi sıkıntılar anksiyeteye neden olabilmektedir.

 

Partner Sorunu: Partner ile anlaşamama ya da kendini değersiz hissetme gibi nedenlerden dolayı gelişen sonuçlar ile birlikte vajinismus durumu görülebilmektedir.

 

Korku: Kızlık zarı ile ilgili anlatılan korkutucu düşünceler, ilişki sırasında acı yaşama korkusu.

 

Travma: Kişinin kendi içerisinde dinsel nedenlerden dolayı kendini baskılaması, cinsel konuda yetersiz bilgi sahibi olma, bastırılma hissi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here