Vajinismus Tedavisi Zihinde Başlar

0
232
Vajinismus Tedavisi Zihinde Başlar
Vajinismus Tedavisi Zihinde Başlar

Cinsel birleşmeye engel olan Vajinismus, vajinal kasların kasılarak penisin vajinaya girmesini engelleyen problemdir. Bu hastalık sebebiyle birçok çift, cinsel ilişkiye girememekte ve bunun yanı sıra ilişkide sorun yaşamaktadır. Günümüzde kolay bir şekilde tedavi edilebilen bu hastalığın tedavisi ise, kesinlikle hastanın kendi başına uyguladığı yöntemler ile olmamalıdır.

 

Vajinismus Tedavisi

 

Vajinismus hastası olan bir kişi, doktora veya partnerine bu durumdan bahsetmekten çekinebilir. Fakat bu durum çekinmeden uzman kişilere aktarıldığı zaman, tedavi süreci başlatılmakta ve hastalık giderilmektedir. Eğer bu durumu uzman bir kişiye anlattıysanız, size yardımcı olabilmek için ilk olarak jinekolojik muayene yapılacaktır.

 

Pek çok hasta cinsel organına bakmak istemediği veya nefret ettiği için bu muayeneden çekinecektir. Ancak muayene sadece 15 saniye sürecek ve herhangi bir alet kullanılmayacaktır. Bu muayene sayesinde Vajinismus hastalığı olduğundan emin olunacak ve fiziksel olarak tedavi gerekliyse o tedavi uygulanacaktır.

 

Vajinismus hastalığı %90 zihinsel bir hastalıktır. Kişinin kendi isteğine bağlı olmayan bu hastalık, %10’da fiziksel sorunlardan kaynaklanabiliyor olabilir. Ama az önce de dediğimiz gibi büyük oranda zihinsel kaygıların bir ürünüdür. Bu yüzden Vajinismus tedavisi her zaman zihinde başlar.

 

Vajinismus Tedavileri Nelerdir?

 

Vajinismus sıkıntısı ile doktora başvuran kişiye uygulanacak tedavi yöntemleri çoğu zaman zihinseldir. Hastalığı ileri düzeyde olan kişilerin tedavisinde yardımcı tedavi yöntemleri de uygulanabilmektedir. Aşağıda yer alan yöntemler, bu yardımcı tedavilerden birkaçıdır.

 

  • Hipnoterapi (Hipnoz tedavileri)
  • Akupunktur
  • Nöralterapi
  • Biofeed back terapi
  • Botulinum toksin enjeksiyon uygulamaları

 

Bu tedavilerin ana tedaviler değil, yardımcı tedaviler olduğu bilinmelidir. Buna ek olarak bir hastaya uygulanan tedavi yöntemi diğer hasta için uygun olmayabilir. Çünkü bu hastalık genellikle zihinsel olduğu için, her insan için farklı yöntem uygulanması gerekebilir.

 

Kızlık zarının vajinayı tam anlamıyla kapattığını düşünen birçok hasta bulunmaktadır. Bunu düşünen hasta, ilk cinsel ilişkiye gireceği zaman acı çekmekten korktuğu için cinsel birleşmeye engel olacaktır. Bunun birçok durum olabilmektedir. Yeni tedavi yöntemleri ile birlikte Vajinismus tedavisi 3 ila 5 gün gibi kısa bir sürede yapılabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here