Vajinismus Nedir
Vajinismus

Cinsel hastalıklar ya da cinsel isteksizlikler pek çok ilişkide görülebilmektedir. Bu hastalıklar tedavi edilmediği sürece ilişkilerin ya da evliliklerin son bulmasına neden olabilmektedir. Günümüzde cinsel hastalıkların çoğu tedavi edilebilmektedir. Ancak insanlar bu gibi nedenlerle hastaneye gitmekten ve durumlarını doktora anlatmaktan çekinmektedir. Cinsel yaşamdaki olumsuz durumlardan birisi de vajinismus olarak hastalıktır.

Vajinismus, çiftlerin cinsel ilişkiye girmesini zorlaştıran bir hastalıktır. Kaslı bir yapıya sahip olan vajinanın istem dışı ve refleksif bir biçimde kasılması sonucunda, içeri girişi engellemesi durumu olarak da tanımlanmaktadır. Bu durum yüzde yüze varan oranlarda tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Vajinismus hastalığı olan kadınlar, ilişkiye istekli olsalar bile, penisin yaklaştığı anda ellerinde olmadan kendilerini kasmaktadır. Bu durum da ilişkiyi imkânsız hale getirmektedir. İlgili Link: Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Vajinismus Çeşitleri 

Vajinismus hatalığı sınıflandırılırken dikkate alınan nokta, hastalığın bireyin hayatının hangi döneminde ortaya çıktığıdır. Buna bağlı olarak iki vajinismus çeşidinden söz etmek mümkündür. Bunlardan birincisi, ilk gece korkusu olarak da ifade edilen premier vajinismus olarak adlandırılan durumdur. Kadının daha önce hiç ilişki yaşamamış olmasına rağmen ilişkiden korkması halini ifade etmektedir.

Vajinismusun bu türünde kadın; yalnızca ilişkiden değil muayeneden ve tedavi amaçlı müdahalelerden de korkmaktadır. İkinci çeşit vajinismus ise kadının daha önceden sorunsuzca ilişkiye girmiş olmasına rağmen, korkunun ve kasılmasının sonradan ortaya çıktığı sekonder vajinismus durumudur. Bunun temelinde ise belirli bir geçirilen travmalar yatmaktadır.

Vajinismusun Psikolojik Nedenleri

Vajinismusun nedenleri, genel olarak yapısal nedenler ve psikolojik nedenler olmak üzere iki başlık altında ele alınmaktadır. Sorunun nereden kaynaklandığını teşhis edebilmek, tedavinin başarı ile yürütülmesi açısından önemlidir. Psikolojik nedenlerden bazıları şunlardır: İlgili Link: Vajinismus Nedir

  • Toplum içerisinde cinsellik ve ilk gece ile ilgili olarak kulaktan kulağa dolaşan yanlış bilgilerin, psikolojik olarak bireyde yarattığı korku ve baskı, vajinismus hastalığının ortaya çıkmasında en güçlü psikolojik etkenlerden birisidir.
  • Kadınların ilk gecede ya da ilişkiye girdiği herhangi bir gecede acı çekmesi, ilişkiye zorlanması ya da tecavüze uğraması gibi durumlar da vajinismusa yol açmaktadır.
  • Küçük yaşlarda bireyin aile içinde tacizlere maruz kalması, ebeveynlerinin ilişkilerine şahit olması, doğum gibi acılı anların videolarını izlemesi de vajinismusu tetikleyen psikolojik nedenlerdendir.

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir? 

Vajinismus tedavisinin başlayabilmesi için kişinin kendini buna hazır hissetmesi ve tedaviyi kabul etmesi en önemli aşamadır. Kişiler, yaşadıkları durumun bir hastalık olduğunu kabullenip, hastaneye gitmeyi göze aldıklarına aslında hastalığın tedavisi büyük ölçüde amacına ulaşmış olacaktır. Bundan sonraki süreçte jinekolog, gerekli muayeneleri yaparak vajinismusa neden olan etkenin psikolojik mi yoksa fizyolojik mi olduğuna karar verir. Eğer işin içerisinde psikolojik unsurlarda yer alıyorsa, bundan sonraki tedavi sürecine uzman psikologlar da dâhil olur. Kızlık zarının çok kalın olduğu durumlarda cerrahi müdahale yapılarak kızlık zarı alınabilir, böylece kişiler ilk gece korkusundan kurtarılmış olurlar. Bu kısa süren ve acısız gerçekleştirilen bir operasyondur. Psikolojik etkenlerin ortadan kaldırılması için de psikolog gerekli olan tedavileri uygulamaktadır.

Tedavi Edilmezse Ne Olur? 

Eğer kişiler vajinismus için bir hastaneye başvurmazsa ve hastalığın kendiliğinden geçmesini beklerlerse, muhtemelen istemedikleri bir sürecin içine gireceklerdir. İlk gecede ilişkinin bir türlü yaşanamaması, çiftler arasında zamanla soğukluğun meydana gelmesine ve sinirlerin gerilmesine neden olacaktır. Eğer vajinismus, ilk geceden sonraki bir dönemde meydana gelmişse, bu durumda da çiftler birbirinden uzaklaşmaya başlayacaklardır. Tedavisi oldukça kolay olan bu hastalıktan kurtulmak yerine onu ertelemek, bazen evliliklerin yıkılmasına ya da aldatmak gibi sosyal yıkım anlamına gelecek istenmeyen durumların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz