Varikosel Tedavisi | Varikoselin Zararları Nelerdir
Varikosel Tedavisi | Varikoselin Zararları Nelerdir

Ergenlik döneminden başlamak üzere ilerleyen ve testisteki toplardamarın zamanla genişlemesine varikosel denmektedir. Varikosel, spermlerin yapısını bozmaktadır. Varikosel görülen erkeklerde kısırlık problemi ortaya çıkmaktadır. Yaklaşık erkeklerin % 10-15’inde varikosel problemi görülmektedir. Mutlaka uzman bir hekimin muayenesiyle teşhis edildikten sonra ameliyat yapılmalıdır.

 

Varikoselin Zararları Nelerdir?

 

Varikosel sorunu olan erkekler, hem psikolojik hem de bedensel olarak rahatsızlık duyarlar. Belirgin ağrılar görülür ve kısırlığa sebebiyet verdiğinden varikoselin önemsenmesi ve tedavisinin gecikmeden yapılması gerekir. Varikoselin zararlarını sıralanırsa:

 

  • Varikosel, spermlerin yapısını bozduğundan kısırlığa sebebiyet verir.
  • Testosteron denilen erkeklerdeki hormonun, azalmasına neden olur.
  • Testisin boyutlarının küçük kalmasına sebep olur.
  • Kasık bölgesinde ve bacaklarda ağrılara neden olur.

 

Erkeklerde görülen bu problem, hastanın psikolojik olarak kendisini kötü hissetmesine neden olur.

 

Varikosel Ameliyatından Sonra Tekrar Varikosel Ortaya Çıkar mı?

 

Uygun yöntem ve teknikler uygulanarak ve alanında uzman, tekniğin uygulanmasında özel eğitim almış cerrahın ameliyatı yapması durumunda tekrar nüks etmez. Ancak yanlış uygulamalar ya da cerrahın uygulanacak teknik konusunda yetersiz olması halinde varikosel problemi tam olarak ortadan kalkmamakta ve ilerleyen dönemlerde tekrar ameliyat yapılması gerekliliği ortaya çıkmaktadır.

 

Varikosel Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

 

Tıptaki son gelişmelere bağlı olarak ameliyat alanında da son teknolojik cihazlar ile operasyon yapılmaktadır. Varikosel tedavisinde mikrocerrahi yöntemi, mikrovasküler doppler kullanımı, mikroskopik varikoselektomi (robotik yardım ile), İnternal spermatik venlerin çıkarılması, Eksternal Spermatik venin çıkarılması gibi tıpta son teknik gelişmelere bağlı olarak geliştirilen bu yöntemler uygulanarak tedavi yapılmaktadır.

 

Mikrocerrahi Varikosel Yöntemi

 

Mikrocerrahi Varikosel Yöntemi; varikosel tedavisinde uygulanan alanında uzman, özel eğitim almış deneyimli cerrahların yapacağı bir ameliyattır ve komplikasyonları az olan bir yöntemdir ve başarı oranı çok yüksektir.

Cerrahi yöntemlerinden biri olan embolizasyon yönteminin ise varikosel rahatsızlıklarında uygulanmaması gerekir. Çünkü hem netice başarısız olmakta hem de komplikasyonları fazla ve ciddi olan bir yöntemdir.

Bu yüzden mikrocerrahi yönteminin uygulanmasında uzman olan cerrahların varikosel ameliyatını yapması gerekir.

Nitekim varikosel ameliyatı basit bir ameliyat değildir, uygun yöntem ve teknikler uygulanmadan veya uzman olmayan cerrah tarafından yapıldığı takdirde ciddi komplikasyonlar oluşabilir hatta organ kaybı gibi sonuçlar kaçınılmaz olabilmektedir. Varikosel tedavisinde asla hekimin bilgisi olmadan ilaç ya da bitkisel yöntemler uygulanmamalıdır.

 

Mikrovasküler Doppler Kullanımı

 

Ultrason cihazının daha gelişmiş hali ve yeni özelliklerle donatılmış doppler cihazı ile kanın hareketini gözlemleyerek damarların tespiti yapılır. Bu cihaz ile hem büyük damarlar tespit edilir hem de kılcal damarların tespiti kolaylaşmıştır.

Beyin cerrahisinde kılcal damarların tespitinde kullanılan bu cihaz son dönemlerde varikosel ameliyatlarında da sıklıkla kullanılmaktadır.

Mikrovasküler Doppler ile çok küçük boyutlardaki kılcal damarlar, 1,5-2 mm ebatlarındaki ucu ile tespiti kolay olmakta ve atardamar ile toplardamarın birbirinden ayırt edilmesine olanak sağlamaktadır. Bu sayede başarılı ve güvenli bir ameliyat yapılmaktadır.

 

Mikroskopik Varikoselektomi

 

Robot yardımıyla kullanılan Mikroskopik Varikoselektomi yönteminde; robot yardımıyla çok dar boyutlardaki alanlara ulaşabilme imkânı sağlamıştır. Ürolojik tedavide son dönemlerde yaygın olarak kullanılan yöntemlerden birisidir.

Ameliyat sırasında tüm detaylar bu robot yardımıyla ameliyatı yapan ekip tarafından görülebilmektedir. Bu yöntemde kullanılan aparatların tek kullanımlık olması maliyet açısından dezavantajıdır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz