Veraset İlamı Nasıl Çıkartabilirim
Veraset İlamı Nasıl Çıkarılır | Dinamik Yaşam

Vefat eden kişinin ölümünden sonra mirasçıları taşınır taşınmaz mallarını fiili olarak kullanabilirler. Mirasçılar taşınmaz malların satışı, 3. kişilere devri, bankada bulunan maaş ya da herhangi bir parayı çekebilir. Ancak taşınmaz malların ve bankada bulunan para ya da maaş üzerinde tasarrufta bulunmak için mirasçı olduklarını ispatlamaları gerekir. Veraset ilamı; diğer bir ismi mirasçılık belgesidir. Bu belge mirasçıların mirasta hak sahibi olduklarını gösteren resmi belgedir. Veraset ilamı daha çok önceden atanmış mirasçılar için önem taşır.

Vefat eden kişi önceden hazırladığı vasiyetnamesi ile taşınır taşınmaz malları üzerinde paylaşım yaparak mirasçıları belirler. Bunların dışında vefat eden tarafından bir 3. mirasçı atamış olabilir. Bu 3. Mirasçının hak talep edebilmesi için veraset ilamı ayrı bir önem arz eder. Bundan dolayı veraset ilamının doğru bir şekilde yapılması da önemlidir. Peki, veraset ilamını kimler isteyebilir? İşte detaylar!

Veraset İlamını Kimler İsteyebilir?

Veraset İlamını Kimler İsteyebilir

Veraset ilamını mirasçıları ve atanmış mirasçıları dışında, Yargıtay kararları doğrultusunda miras bırakanın alacaklıları da talep edebilir. Bu işlemi miras bırakanın alacaklıları icra müdürlükleri yolu ile veraset ilamı talebinde bulunabileceklerdir.

Veraset ilamı çıkarmak için;

-Ölüm Belgesi

-Nüfus Kayıt Örneği

-Veraset İlamı Dilekçesi

Gibi evraklar gerekmektedir. Bu evraklarla birlikte başvuru yaptığınızda veraset ilamı çıkarmak konusuna önemli bir mesafeyi de kat etmiş olursunuz.

Ölüm belgesi nedir? Ölüm resmi sağlık kuruluşunda meydana gelmiş ise ya da cenaze sağlık kurumuna getirilmiş ise ilgili sağlık kuruluşunca hazırlanıp, başhekime tasdik ettirilir. Özel sağlık kuruluşunda meydana gelmiş ise tedavi eden doktorun verdiği ölüm belgesi var ise belediye doktoru, yoksa toplum sağlığı hizmeti doktoru ya da aile hekimince onaylanır.

Sağlık kuruluşları dışında gerçekleşmiş ise cenazenin bulunduğu yerdeki belediye doktorunca yoksa toplum sağlığı merkezi hekimi ya da aile hekimi bunlar da yoksa ölüm belgesi düzenleme yetkilisi tarafından verilir. Eğer ölüm belgesi düzenleme yetkilisi yok ya da uygun zamanda ulaşılamayacak durumda ise jandarma karakol komutanı ya da köy muhtarınca düzenlenir.

Ölüm belgesi düzenlenirken vefat eden kişinin kimlik bilgileri istenir. Bulunmuyorsa vefat eden kişinin adı, soyadı, T.C Kimlik No’sunun yazılı beyanı istenir. Ölüm belgesi elektronik ortamda hazırlanır. Yazılı olarak hazırlanan ölüm belgeleri 5 gün içinde elektronik ortama aktarılır.

Nüfus Kayıt Örneği (nüfus kayıt örneği) tüm aile bireylerinin (anne, baba, kardeş, eş, çocuk) doğum yeri ve tarihlerini gösteren resmi bir belgedir. İl ilçe nüfus müdürlükleri, kaymakamlık ve e-devlet üzerinden alınır. Günümüz koşullarında nüfus kayıt örneğinin pek çok farklı resmi işlerde de talep edildiği bilinmektedir.

Veraset ilamı dilekçesi, tüm teknik detayların yer aldığı bir dilekçedir. Bu dilekçede davalı, davacı ve davanın konusu gibi başlıkların karşısına gerekeli bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurmak şarttır. Yine miras bırakan kişiye ait bilgilerle bu konuya dair açıklama kısmının da bu dilekçede mevcut olması da şarttır. Ayrıca hukuki sebeplerin neler olduğu ve delillerin mahiyetinin neler olduğuna da yer vermek gerekmektedir. Veraset ilamı dilekçesinin sonuç kısmında arz edilen talep ve istemin ne olduğu da net ifadelerle yer almak durumundadır! İlgili Link: İhtiyati Haciz Şartları Nelerdir?

Veraset İlamı Çıkarma Süresi

Veraset ilamı çıkarmanın belirli bir süresi yoktur ancak taşınmaz malların intikali mevcut ise bunların beyanı ve vergilerinin ödenmesi gerekir. Ceza doğabilir. Bu sebeple 3 ay içerisinde veraset beyanı olmalıdır. Veraset ilamının bir kez çıkarılması yeterlidir, belirli bir süre sonra tekrar tekrar yenilenmesine yoktur. İlgili Link: Miras Hukuku

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz