Ana Sayfa SEYAHAT Vizesiz Gidebileceğiniz Ülkeler

Vizesiz Gidebileceğiniz Ülkeler

0
Vizesiz Gidebileceğiniz Ülkeler Hangileridir
Vizesiz Gidebileceğiniz Ülkeler | Dinamik Yaşam

Yeni yerler görmek, önemli ve tarihi yerleri ziyaret etmek, akraba ziyaretleri veya iş amaçlı olarak seyahat etmek gerekebilir. Yurtdışına çıkabilmek için önce bir pasaport sahibi olmalı ve gideceğiniz yer için vize almalısınız. Ancak vizeye ihtiyaç duymadan sadece pasaport veya kimlikle gidebileceğiniz yerler de var. Türk pasaportu ile vizesiz gezebilmek mümkün ve bu liste oldukça uzun. Avrupa Birliği ülkeleri veya Amerika’ya vizesiz gidemiyor olsak da birçok ülkeye sadece pasaportla girebiliriz. Dünyadaki 195 ülkenin 100 tanesine Türk pasaportu ile kolay giriş yapabiliyoruz. Kolay giriş dediğimiz, sadece vizesiz değil aynı zamanda vize işlemlerinin daha kolay halledilebildiği, şartların daha esnek olduğu giriş şeklidir.

Vizesiz Girilebilen Avrupa Ülkeleri

Avrupa ülkelerinin çoğu Schengen vizesi istese de bazıları Türk vatandaşlarını vizesiz kabul edebiliyor. Bunlardan Andora, Arnavutluk, Karadağ, Kosova, Makedonya Cumhuriyeti, Ukrayna, Sırbistan ve Moldova 90 günlüğüne Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Azerbaycan ve Belarus da sadece 1 aylığına vizesiz girişlere olanak sağlıyor. Bunların dışında, Gürcistan 1 yıl, Bosna-Hersek ise 120 gün vizesiz dolaşıma izin veriyor.

Vizesiz Girilebilen Amerika Ülkeleri

Kuzey Amerika ülkelerinden Barbados, Belize, El Salvador, Guatemala, Honduras, Meksika, Jamaika, Nikaragua, Saint Christoper, Turks ve Caicos Adaları gibi ülkeler 90 günlüğüne Türk pasaportu ile vizesiz girişleri kabul ediyor. Diğer Kuzey Amerika ülkelerinden Saint Vincent ve Grenadinler Adaları, Trinidad ve Tobaga ve İngiliz Virgin Adaları ise sadece 30 günlüğüne vizesiz girişlere izin veriyor. Panama, Antigua ve Barbuda için ise bu süre 180 güne çıkıyor. Güney Amerika’da da gezilecek güzel ülkelerden bazıları Türk vatandaşlarına vizesiz olarak giriş hakkı tanıyor. Arjantin, Bolivya, Brezilya, Kolombiya, Paraguay, Şili, Peru, Ekvador, Venezuela ve Uruguay Türk vatandaşlarına 90 günlüğüne vize istemeden kapılarını açıyor. İlgili Link: İstanbul’un En Çok Ziyaret Edilen Noktaları

Vizesiz Girilebilen Afrika Ülkeleri

Afrika ülkelerinden de bazıları 90 bazılarıysa 30 günlüğüne vizesiz girişlere müsaade ediyor. Bunlardan 90 gün dolaşıma izin veren Afrika ülkeleri; Tanzanya, Tunus, Svaziland, Ruanda, Libya, Fas ve Botsvana olarak sayılabilir. 30 günlüğüne giriş imkânı sunan Afrika ülkeleri ise; Zambiya ve Mauritius denebilir. Bunun yanında online olarak başvuru yapıldığında giriş yapılabilen ülke ise Zimbabve’dir. İlgili Link: Ucuz Uçak Bileti Almanın Yolları

Vizesiz Girilebilen Asya Ülkeleri

Asya’da da vizesiz gidilebilecek birçok ülke var. Ürdün, Suriye, Singapur, Malezya, Kuveyt, Japonya, İran İslam Cumhuriyeti, Güney Kore, Hong Kong ve Bahreyn 90 günlüğüne vizesiz girişe izin verirken; Doğu Timor, Filipinler, Endonezya, Filistin, Irak, Makau, Kazakistan, Maldivler, Tayvan, Sri Lanka ve Özbekistan ise 30 günlüğüne vizesiz girişleri kabul ediyor.

Vizesiz Girilebilen Okyanusya Ülkeleri

Okyanusya ülkeleri, Büyük Okyanus’a dağılmış olan adaları da içine alan ülkelerden oluşur ve Asya’nın güney ve güneydoğusunda bulunur. Vizesiz girişin mümkün olduğu okyanusya ülkeleri, Cook Adaları, Niue, Palau, Fiji, Samoa, Kamboçya ve Vanuatu gibi ülkelerdir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version