Ana Sayfa DEKORASYON Yatak Odası Tasarımında Hangi Renk Öne Çıkıyor

Yatak Odası Tasarımında Hangi Renk Öne Çıkıyor

0
Yatak Odası Tasarımında Öneriler
Yatak Odası Tasarımında Hangi Renk Öne Çıkıyor

Yatak odaları dekore edilirken mobilya seçimi kadar renkleri bakımından da titizlik istiyor. Genelde yatak odalarında renkler beyaz, krem gibi tonlar seçilir. Yatak odaları kuşkusuz bir kişinin kendini en iyi hissettiği, günün yorgunluğunu attığı, negatiflikten sıyrıldığı bir yerdir. Bu sebeple de renk seçimleri önem taşır. Yatak odaların büyüklüğü ve küçüklüğü durumu önem taşır. Büyük bir odada renk seçimi çok daha kolaydır ancak küçük bir oda söz konusu ise işte o zaman seçim çok daha özenli olmalıdır.

Yatak Odası Renkleri

Yatak odası rengi seçerken odanın büyüklüğü ön planda tutulmalıdır. Zira küçük bir yatak odasında koyu renkler kullanılırsa oda çok daha küçülecek ve boğucu bir his bırakacaktır. Açık renk kullanmak şarttır. Büyük yatak odalarında ise renk seçeneği çok daha geniş yelpazededir. İlgili Link: Yatak Odası Dekorasyon Önerileri

Yatak odası tarzlarına göre de renk seçimini belirler. Bir Minimalist yatak odasında renk seçimi pastel renkler olur. Çok fazla eşya olmaz. Diğer taraftan lüks bir yatak odasında renk kullanımı açık ya da koyu olsun fark etmeyeceğinde lüks gösterecek bir detay kullanılarak tarz oluşturulur. 2 farklı renk kullanılarak da kontrast yakalanabilir. Bu da hoş bir görüntü çizmektedir. Pastel bir ton ile o rengin koyusu kontrast oluşturulup uygulanabilir.

Yatak Odası Renk Seçimlerinde Hangileri Ön Plandadır?

Bir yatak odası evli bir çifte aitse kuşkusuz ortak bir karar olmak zorundadır. Beyaz ya da krem renklerin baskınlığının yanı sıra kırmızı siyah kombini sıkça tercih edilir. Kırmızı baskın bir renk olduğundan mutlaka başka bir renkle uygulama yapılmalıdır. Koyu renklerden hoşlanmayanlar için ortak tercih her zaman beyaz ve tonlarıdır. Buna son zamanlarda ek olarak buz mavisi ya da pudra rengi gibi seçenekler eklenmiştir.

Yatak Odalarında Huzur Ön Planda Olmalı

Yatak odaları insanların kendilerini huzurlu hissettiği özel alanlardır. Bu nedenle de hem dekorasyonunda hem renginde özenli olunmalıdır. Ayrıca özenli olunan bir yatak odasında mutlu, huzurlu ve kaliteli bir uyku kaçınılmazdır. Yatak odalarında krem ve türkuaz renkleri insana huzur veren renklerdir. İlgili Link: Avantgard Yatak Odası Seçimi Nasıl Olmalı

Bütün bunlar nazarında yatak odalarında koyu renklerden kaçınılmalı açık tonlarla oynamalar yapılarak sakinlik oluşturulmalıdır. Renk seçimleri sadece görüntü açısından yapılan seçimler değildir. Renklerin bir dili vardır ve o mekânın sahibinin ruh halini ve davranışlarını kanıtlar niteliktedir. Seçilen renk mutlaka kişiye dinlendirici bir pay sağlamalıdır. Psikolojik olarak güne zinde başlamak adına yatak odası rengi sakinleştirici olmalıdır. Renkler bütünüyle dengelenerek yatak odalarında uyum kazanılır.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version