Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Hakkında Bilgiler | Dinamik Yaşam
Yeni Başlayanlar İçin Kripto Para Hakkında Bilgiler | Dinamik Yaşam

Son zamanların en popüler gündem konularından biri olan kripto paralar, neredeyse 8 yıl önce hayatımıza dahil oldu. Uzun bir dönem sessizce geliştirilmeye devam edildi. Ancak birkaç yıldan bu yana büyük yatırım şirketleri ve devlet başkanları dahil olmak üzere hemen herkesin ilgi odağı haline geldi. İnternet ve teknolojiden biraz uzak kalanlar için kripto para, hala büyük bir soru işareti diyebiliriz. Bu yazıda kripto para hakkında merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

 

Kriptoloji Nedir?

 

Bir şifreleme bilimi olan kriptoloji, tüm verilerin rakam, yazı ya da herhangi bir mesaj olarak kaydedilmesi anlamına gelir. Veriler belirli bir sistem altında şifrelenir, güvenli ortamdan alıcıya iletilir. Şifreleme sistemi çözüldüğü zaman, veriler ortaya çıkmış olur.

 

Kripto Para Nedir?

 

Kripto para hakkında bir tanım yapacak olursak, güvenli olmasından dolayı kriptoloji bilimini kullanan, sanal ve dijital bir para birimidir diyebiliriz.

 

Kripto Paralar Nasıl Ortaya Çıktı?

 

Bitcoini, yani kripto parayı kimin ortaya çıkardığı konusunda Satoshi Nakamoto ismini verebiliriz. Ancak bu ismin kimi veya neyi temsil ettiği henüz kesinleşmiş değildir.

 

Kripto Para Nasıl Üretilir?

 

Her kripto para biriminin belirli bir üretim sınırı bulunmaktadır. Örneğin bitcoin 21 milyon kadar üretilebilir. Bu sebeple, bitcoinin her geçen gün popülaritesi artmaktadır. Çünkü zaman içinde bulunması daha da zorlaşacaktır.

Kripto paranın nasıl üretileceği hakkında şunu söyleyebiliriz; bu paralar madencilik yani mining şeklinde ortaya çıkarılır. Altın için nasıl kazı işlemi yapılıyorsa, kripto para üretimi için de matematik problemlerinin yazılımlar tarafından çözümlemesi yapılır. Teknolojik işlemci gücüne ve internet bağlantısına sahip olduktan sonra, siz de kripto para üretebilirsiniz.

 

Kripto Para Güvenli Midir?

 

Kripto para hakkında merak edilen bir başka konu da güvenli olup olmadıklarıdır. Merkezi otoriteyle yönetilemediğinden, bu paraların güvenli olduğu bir gerçek. Tek risk, bilgisayarlarda bulunan kripto paraların (sanal cüzdana aktarılmamış ise), bu bilgisayarların çökmesiyle meydana gelebilecek kaybolma durumudur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz