zayıflamak saçları döker mi

Saçların dökülmesi birçok birey için kötü bir durumdur. Ancak bu saç dökülmelerinin neden olduğunu iyi saptamak ve bununla ilgili çözümler üretmek gerekir. Saç dökülmeleri hızlıca tedavi edilebilir ancak ters etkiler nedeniyle dökülme hızı artabilir.

Kilo Vermek Saç Döker Mi?

Cevabımız evet. Bir insan aniden kilo verdiği veya zayıfladığı zaman vücutta şok etkisi oluşmaktadır. İstenilen mineraller kafanızdaki saçlara ulaşamaz ve gerekli besinleri alamaz. Bu nedenle saçlarınızda seyrelme meydana gelebilmektedir. Bu nedenle aniden kilo almak veya kilo vermek insan vücudu için zararlı etkilere sahiptir.

Bu kilo verme olaylarından aynı zamanda psikolojik olarak da etkilenirsiniz. Kilo verdiğinizde veya aldığınızda stres oluşabilir ve saç dökülmelerine neden olabilir. Çoğu birey stres altında kaldığında saçlarını çekmeye ve streslerini gidermeye çalışırlar. Saç dökülmelerinin en basit nedeni budur.

Diyette Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Diyet yaparken saç dökülmesini engellemek aslında basittir. Sadece vücudunuza şok etkisi yapacak ani diyetlerden kaçınmalısınız. Yiyecekleri ve içecekleri aniden önünüzden atmamalısınız. Saçlarınızın istediği besinlerin vücudunuzdan karşılaması gerekir. Aksi taktirde saçlarınızda seyrelme veya dökülme gözleyebilirsiniz.

Sağlıklı bir şekilde diyet yapmak mümkündür. Öncelikle uyguladığınız diyet programını bir kenara bırakmalı ve sağlıklı bir diyet programı oluşturmalısınız. Her vitaminden ve her besinden azar azar tüketmeli ve vücudunuzun gerekli besinleri karşılamasını sağlamalısınız.

Saçlarınız Dökülünce Ne Yapmalısınız?

Vücudunuzun karşılayamadığı besinler ve vitaminleri tekrardan vücudunuza sokmalı ve doktorunuzdan alacağınız ekstra vitaminleri kullanmalısınız. Bunların haricinde saçlarınıza besin sağlayacak kür ve yağlardan yararlanabilirsiniz. Ancak bu konuda biraz sabır göstermeniz gerekecektir. Saçlarınızın eski halini alması, daha doğrusu sağlıklı olabilmesi için zaman gereklidir.

Bunların dışında saçların hızlı uzaması için masaj teknikleri vardır. Bu tekniklerle yapılan masajlarla saç kökleriniz uyarılır ve saçlarınızın uzamasının hızını arttırmış olursunuz. Dökülen saçlarınızın tekrardan eski görünümüne kavuşabilmesi için masaj tekniklerini kullanabilirsiniz.

Bunların haricinde bazı nedenler saçlarınızın dökülmesine neden olabilmekte. Bunların en başında yanlış kullanılan kişisel bakım aletleri yer almaktadır. Saç düzleştiricisi ve fön makinelerinin yanlış kullanımları sonucunda saçlarınız fazla ısıya maruz kalarak kırılmalar ve dökülmeler meydana gelebilmektedir. Stres, hamilelik, saç boyama, vitamin eksiklikleri, kanser tedavisinde verilen ilaçlar nedeniyle saç dökülmeleri görülebilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz